SME

Svetlá stránka ekonomického úpadku: život je krajší

Počas éry dot-com mal Ken Belanger vzrušujúci život riadiaceho pracovníka v high-tech priemysle – pracoval dlho do noci na internetových hudobných projektoch, cestoval po celej Amerike, zarábal úžasné peniaze. Rizikový kapitál však náhle do firmy Image ..

Počas éry dot-com mal Ken Belanger vzrušujúci život riadiaceho pracovníka v high-tech priemysle – pracoval dlho do noci na internetových hudobných projektoch, cestoval po celej Amerike, zarábal úžasné peniaze. Rizikový kapitál však náhle do firmy Image Lock, kde pracoval, prestal prúdiť a 40-ročný vedúci technológ musel čeliť novej realite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jeho prípade sa však ukázalo, že život po kolapse dot-com firiem nemusí byť až taký bezútešný. Jeho staré hobby – počítačové hry – sa stali jeho novým zamestnaním. „Teraz to vyzerá, že som skončil s platom o niečo nižším, ako predtým, ale sú to príjemné peniaze. Sú to lepšie peniaze,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina ľudí, ktorí zaplavili San Francisco a Silicon Valley v čase technologickej zlatej horúčky, sa v súčasnosti učí drasticky obmedzovať svoje výdavky. Mnohí oblasť opäť opustili, najmä ľudia, ktorí stratili prácu a nemohli si dovoliť vysoké životné náklady, ktoré v regióne stále sú. Avšak tí, ktorí v Silicon Valley zostali a majú prácu, s prekvapením zisťujú, že kvalita ich života sa zvýšila. Počítačový veterán Ken Belanger pomáhal v ImageLocku vyvíjať technológiu na pátranie po hudbe a digitálnych informáciách na internete, čo mu prinášalo aj značnú pozornosť zo strany médií. Dnes však vraví, že toľko ospevovaný „digitálny životný štýl“ napokon nebol až taký úžasný, ako si ostatní predstavovali. „Ak som práve neletel niekam na druhý koniec krajiny, určite som hneď ráno po príchode do práce zistil, že niečo nefunguje… alebo mi volali domov o tretej ráno,“ hovorí Belanger.

SkryťVypnúť reklamu

Keď finančníci pumpujúci peniaze do ImageLocku zatrúbili na ústup, jeho prácou sa konečne stal jeho bývalý koníček. „Trávim teraz viac času v spoločnosti… som oveľa šťastnejší,“ povedal Belanger, ktorý strávil posledné dva mesiace nakrúcaním scén pre novú videohru nazvanú: PC187 – Vražda prvého stupňa.

Pokojnejší život

Súčasťou životného štýlu Silicon Valley boli aj dlhé hodiny v desivých dopravných zápchach. Vďaka ekonomickej recesii sa dopravná situácia, kedysi v stave permanentného kolapsu, zlepšila. Opäť sa dá bez problémov objednať taxík a nájsť si byt na prenájom.

„Život v San Franciscu sa stal jednoduchším,“ vraví Christina Lohrischová, 29-ročná pracovníčka v marketingu spoločnosti THX, divízie Lucasfilmu. „Bytov je dostatok, zaparkovať už nie je takým problémom a rezervácie v reštauráciách už nie sú potrebné,“ hovorí. Obchody prestali byť preplnené nakupujúcimi, keďže mnohí ľudia si museli utiahnuť opasky alebo nakupujú už najmä v blízkosti svojich domovov. „Dnes už môžem v obchodoch v tejto oblasti nájsť aj oveľa viac zľavnených vecí a urobiť výhodnejšie nákupy,“ hovorí Christina Lohrischová.

SkryťVypnúť reklamu

Mladomanželia Steven Phenix a Meg La Bordeová sa vrátili zo svadobnej cesty po Karibiku deň pred teroristickým útokom 11. septembra, ktorý uvrhol krajinu s už aj tak oslabenou ekonomikou do ešte hlbšej krízy. Dva týždne po útoku stratila public-relations firma špecializovaná na technologické spoločnosti, kde Phenix pracoval, najväčšie zákazky a on prišiel o prácu. Nezamestnaným však nebol dlho. „V čase, keď som bol na ceste domov, aby som o prepustení povedal mojej žene, mi už volali prví klienti, ktorí chceli, aby som pre nich pracoval.“ Dnes je Steven Phenix prezidentom spoločnosti PhenixPR a slobodu, ktorú prináša práca vo vlastnej firme, si nemôže vynachváliť. To, že sa postavil na vlastné nohy, mu však podľa vlastných slov prináša aj iné výhody. „Moja žena teraz pracuje vo vedľajšej miestnosti. Čas strávený s ňou je lepšou odmenou, ako hocijaké akcie firmy, ktoré vám ponúkne zamestnávateľ,“ povedal Phenix.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat k rozumu

Niektorí dokonca v súvislosti so spomalením vývoja hovoria o ekonomických výhodách, ktoré by v prehrievajúcej sa ekonomike éry dot-com nikomu nezišli na um. „Recesia je výborným časom na odštartovanie nového biznisu. Stačí sa pozrieť na spoločnosti ako Apple, ktoré začínali v 70-tych rokoch,“ povedal Mike Blaylock, 31-ročný bývalý softvérový inžinier a kaderník, ktorý dnes predáva softvér RedOpus na kompletné riadenie kúpeľov a kaderníckych salónov.

Znižujúci sa dopyt po službách, ale napríklad aj vybavení kancelárií, podľa neho okrem iného spôsobil, že projekty, ktoré by pred rokom stáli milióny dolárov, sa dnes dajú uskutočniť oveľa lacnejšie. „Vlani boli veci skutočne postavené na hlavu,“ hovorí Mike Blaylock.

„Svet sa teraz stal skutočne racionálnym pri meraní úspechu firiem,“ tvrdí šéf softvérovej firmy Adobe Systems Bruce Chizen. Lacnejšia pracovná sila a nižšie úrokové sadzby, podľa neho výrazne znížia náklady na plánované rozširovanie firmy v San José.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz si už opäť high-tech firmy vyberajú svojich pracovníkov, nie naopak. Znamená to, že Bruce Chizen sa už nebude musieť tak urputne snažiť zachovať pokoj, ako keď robil prijímací pohovor s ďalším z radu čerstvých absolventov univerzity, ktorí boli presvedčení, že majú všetky predpoklady stať sa viceprezidentmi firmy Adobe.

Autor: LISA BAERTLEINOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 167
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 557
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 373
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 021
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 756
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 753
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 823
SkryťZatvoriť reklamu