Nezúčastnili sa na nich ľudia, ale drobní samčekovia mušky drozofily. Týmto spôsobom chcú vedci nájsť genetický základ agresií.
Samčekovia drozofily bojujú často o potravu, o samičky alebo keď ide o bránenie územia. Genóm tohto hmyzu bol nedávno takmer úplne rozlúštený, preto je ideálnym výskumným objektom pre biológov Edwarda Kravitza a Ninu Bowensovú, uviedlo internetové vydanie amerického časopisu Science.
Najprv však bolo treba zostaviť systematickú choreografiu súbojov, odborne nazývanú etogram. Na tento účel sa nafilmovalo 75 súbojov vždy dvoch neskúsených samčekov. Títo bojovali o samičky a na posilnenie mali k dispozícii misku s potravou.
Samčekovia drozofily ovládajú rôzne bojové techniky od "boxovania" prednými končatinami po štýl pripomínajúci sumo. O svojich zaujímavých zisteniach informovala dvojica vedcov na výročnej konferencii Society for Neuroscience v San Diegu.
Počas jednej hodiny na seba zaútočili niekedy aj 60-krát, pričom jedno "kolo" zápasu trvalo v priemere 16 sekúnd. Čím bol boj o samičku prudší, o to dlhšie trvala prestávka medzi zápasmi.
Kravitz a Bowensová chcú proti sebe postaviť aj mutované drozofily. U týchto mušiek je určitý gén úplne deaktivovaný. Zo správania zvierat sa potom dá odvodiť funkcia zdravého génu. Intenzita a štýl súboja môžu napovedať, ktoré gény a prečo sú zdrojom agresívneho správania.