Káčery si zabezpečia rozsiahlejšie potomstvo tak, že sa pária s viacerými samičkami. Ale ani samičky nehrajú vždy s čistými kartami. Kladením vajec do cudzích hniezd môžu počet svojich mláďat až strojnásobiť.
Matti Ahlund a Malte Andersson z univerzity v Göteborgu sledovali správanie hlaholky severskej (Bucephala clangula) v čase sedenia na vajciach. Ako píšu v časopise Nature, dospelé zvieratá sa správali tromi spôsobmi.
Niektoré kačice sedeli iba na vlastných vajciach. Ďalšia skupina kládla vajcia zásadne do cudzích hniezd. Vyskytli sa aj prípady, že kačice uložili niektoré svoje vajcia do cudzích hniezd a zvyšné vysedeli. Všetky tri taktiky boli rovnako rozšírené, ale nie rovnako úspešné.
Zatiaľ čo "paraziti" zniesli za sezónu v priemere šesť vajec, "čestné" kačice to dotiahli na osem vajec. U vtákov, ktoré obidva spôsoby kombinovali, dosiahla znáška 12 vajec za sezónu.
Táto posledná skupina bola aj najúspešnejšia, čo sa týka počtu mláďat, ktoré sa vyliahli a opustili hniezda. V porovnaní s "parazitmi" boli takéto kačice šesťkrát úspešnejšie, v porovnaní s "čestnými" matkami bola úspešnosť trojnásobná.
"Vyvstáva otázka, prečo samičky sledujú rôzne rozmnožovacie stratégie a ako to vyzerá v dlhodobom horizonte," píšu Ahlund a Andersson. Kačice zjavne môžu svoje správanie z roka na rok meniť. Kombinácia parazitizmu a vlastného vysedenia mláďat je pravdepodobne rozšírená iba medzi mladými kačicami, ktoré sú schopné klásť veľa vajec.