Paríž 17. januára (TASR) - Asi 6000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Had leží Orlia hmlovina (M 16). V roku 1995 obehli svet snímky Hubblovho vesmírneho teleskopu, na ktorých je jasne vidieť obrovské plynové stĺpy v centre hmloviny.
Na záberoch teleskopu je však tieto plynové stĺpy vidieť iba zvonka. Astronómovia nevedeli, či v ich vnútri stále nevznikajú nové hviezdy. Odpoveď dal nedávno Very Large Telescope (VLT) na čílskej hore Cerro Paranal, ktorý patrí Európskemu južnému observatóriu (ESO).
Vedci sa sústredili na takzvané EGGs (Evaporating Gaseous Globules), čo sú malé plynové vydutiny, ktoré vystupujú z hlavných stĺpov plynu. Našli celkom 73 takýchto útvarov, niektoré boli len voľne spojené s hlavnými stĺpmi.
Vydutiny vznikli pravdepodobne vtedy, keď ionizovaný plyn, poháňaný žiarením blízkej hviezdokopy NGC 6611, narazil na husté stĺpy prachu. V takomto prípade sa mohol spustiť proces vzniku hviezd a EGGs by dnes boli kolískou mladých, doteraz skrytých hviezdnych populácií.
Do vnútra EGGs museli astronómovia nazrieť pomocou infračerveného svetla, ktoré cez prach lepšie preniká. Prístrojom Isaac presvietili všetky vydutiny. V jedenástich vydutinách našli mladé hviezdy všetkých veľkostí, ďalších päť sú potenciálni kandidáti, ktorých treba pozorovať.
Tieto výsledky vzbudzujú nádej, že v Orlej hmlovine sa nájdu ešte ďalšie skryté hviezdy. K dispozícii bude onedlho infračervená kamera Visir (VLT Mid Infrared Spectrometer/Imager).
Vedci chcú nájsť odpoveď na otázku, čo sa stane s hviezdami, keď zmizne ich ochranný prachový závoj. Prachový obal Orlej hmloviny postupne narúšajú hviezdni obri z NGC 6611. Ich dielo bude o niekoľko miliónov rokov dokonané a Orlia hmlovina dostane celkom novú podobu.
Internet(Orlia hmlovina): http://www.seds.org/billa/twn/n6611x.html