SME

Na majestátnu korunu si musia počkať. Ako jeleňom rastú parohy

Jelene si rady hovejú na lúkach.

Jelenia rodinka.Jelenia rodinka. (Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odnepamäti si ho na mušku brali poľovníci aj pytliaci. Hoci mali na lov jeleňov rozdielne dôvody, jedných aj druhých dozaista potešilo, ak sa im napokon podarilo skoliť samca s výstavnými parohmi, ktoré sú cennou trofejou. Kým poľovník si ich na chalupe zavesil nad kozub, pytliak sa snažil parožie predať kdesi na čiernom trhu.

Poľovníci obyčajne vedia, koľko a akých jeleňov môžu zastreliť, aby sa im v revíre nepremnožili. Tieto párnokopytníky totiž dokážu narobiť aj poriadnu neplechu, keď začnú obhrýzať kôru a výhonky na mladých stromoch.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Matečná chce znížiť počet jeleňov až o polovicu Čítajte 

Najnovšie na to poukazuje aj ministerka pôdohospodárstva. Chce, aby sa počet jeleňov na Slovensku znížil až o polovicu, pretože tieto zvieratá spôsobujú veľké škody.

Nuž, je pravda, že paroháči aj lane obžierajú mladé stromčeky. Keby však mali jelene v prírode dosť prirodzených nepriateľov, akými sú napríklad vlky alebo rysy, nebolo by ich treba vo veľkom strieľať.

Menia na zimu kožúšok?

Preháňajú sa po listnatých a zmiešaných lesoch, ktoré sú obyčajne popretkávané otvorenými priestranstvami. Jelene sa totiž nemotajú iba medzi stromami, rady sa pasú na lúkach a lesných čistinkách.

V našej prírode môžeme natrafiť na dva poddruhy jeleňa lesného. Na západnom Slovensku žije jeleň stredoeurópsky, na východe krajiny zasa jeleň karpatský. Uprostred Slovenska by sme zasa mohli nájsť ich krížence.

SkryťVypnúť reklamu

Kým karpatský jeleň môže vážiť až 250 kilogramov, jeho stredoeurópsky príbuzný hmotnosťou obyčajne nepresiahne 160 kilogramov. Karpatské jelene sú celkovo mohutnejšie a mávajú aj dlhšie parohy. To, samozrejme, platí iba pre samce. Samice, lane parohy nemajú a sú asi o tretinu menšie ako jelene.

V lete sme s trochou šťastia mohli na rúbanisku zahliadnuť jeleňa s gaštanovohnedou srsťou. Na zimu sa jeho kožúšok zmení na nepoznanie a celý zosivie. Karpatský jeleň býva v chladných mesiacoch dokonca až sivočierny, akurát čo mu na zadku svieti biely chvostík – takzvané zrkadlo.

Ako vyzerajú prvé parohy?

Možno ste už počuli, že sa jelene označujú ako desatoráky alebo napríklad šestnástoráky – podľa toho, ako veľmi majú rozvetvené parožie. No trvá niekoľko rokov, kým sa môže jeleň pred laňami popýšiť skutočne majestátnou korunou.

SkryťVypnúť reklamu

Mladým samčekom obyčajne začnú rásť pučnice – výbežky kostí na čele – keď majú asi šesť mesiacov. Do leta na týchto pučniciach nasadia prvé parohy, ktoré sa ešte ani trochu nepodobajú cenným trofejam poľovníkov. Merajú približne tridsať centimetrov a voláme ich ihlice, pretože majú rovný tvar a sú bez výbežkov – vetiev. Jelene parohy každý rok, obyčajne koncom zimy, zhadzujú.

Ročné samce prvé parožie zhadzujú až začiatkom leta. Ľahkú hlavu však tieto párnokopytníky nemajú dlho. Na jar im totiž parohy opäť narastú. Nové parožie je vždy obalené jemnou ochrannou vrstvou, lykom, ktoré ho vyživuje, a keď už sú parohy vyživené dosť, lyko odumrie a jelene sa ho zbavujú takzvaným vytĺkaním. Parohmi sa pritom šúchajú o stromy alebo kríky.

Kým prvé parohy boli len ihlicami, druhé už spravia z jeleňa šestoráka či dokonca osmoráka. No nemyslite si, že sa jeleňom ich pýcha rozvetvuje donekonečna. Približne po dvanástich rokoch parožie stráca na sile a ubúda aj počet vetiev. Vtedy hovoríme, že sa z jeleňa stáva spiatočník.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy jeleň huláka na lesy?

Uprostred septembra sa lesy rozručia, to sa práve začína jelenia ruja. Samce sa vtedy ozývajú hlbokým hrdelným volaním, ktoré najväčšmi počuť za chladného počasia a po zotmení. Keď je teplo a daždivo, ruja býva tichá. Najhlasnejšie ručia hlavné jelene, ktoré majú svoju čriedu laní a musia od nich odháňať ostatné dotieravé samce – takzvané bočné jelene.

Keď sa bočnému jeleňovi zapáči laň v čriede, nejde to inak, s hlavným jeleňom sa o ňu musí pobiť. Sokovia sa obyčajne pretláčajú parohmi, no výnimkou nie sú ani vážne zranenia, ktoré zvieratá v súboji utŕžia. Jelene škodníky, ktoré majú parohy ukončené hrotom, sú obzvlášť nebezpečnými súpermi pri týchto ruvačkách.

Porazený jeleň, ak mu to sily dovolia, rujovisko napokon opustí.

SkryťVypnúť reklamu

Oplodnená laň po 34 týždňoch porodí jedno, výnimočne aj dve mláďatká. Mladé na svet prichádzajú začiatkom leta, pričom vážia iba 15 kilogramov. Prvé dni prežijú prikrčené k zemi a ukryté vo vysokej tráve.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


33
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


16
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


12
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


26

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


17
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu