BRATISLAVA. Mobilný internet sa dlhé roky nedal porovnávať s pripojením cez Wi-Fi, ktoré bolo rýchlejšie, lacnejšie a bez dátového stropu.

Ako však ukazuje nová analýza spoločnosti OpenSignal v osemdesiatich krajinách sveta, táto predstava už neplatí.
Až v tridsiatich troch zo všetkých skúmaných krajín mali ich obyvatelia vyššiu priemernú rýchlosť sťahovania na mobilnom internete než bezdrôtovom.
Rozdiely často neboli vôbec malé. Do tejto skupiny patrí aj Slovensko, ktoré v rýchlosti internetu predbehlo mnohé rozvinutejšie krajiny.
V niektorých veľmi rozvinutých oblastiach bol trend opačný a mobilné pripojenie za Wi-Fi výrazne zaostávalo.
Rýchlejší mobilný internet na Slovensku
Na Slovensku sa priemerná rýchlosť mobilného internetu pohybuje na úrovni 21,7 megabitu za sekundu, v prípade bezdrôtového pripojenia 19,4 megabitu za sekundu.
Rozdiel v rýchlostiach je teda 2,3 megabitu, sťahovanie aj nahrávanie je rýchlejšie s mobilným pripojením.
V Česku je rozdiel výraznejší. Priemerná rýchlosť mobilného pripojenia je 28,8 megabitu, rýchlosť bezdrôtového je o niečo nižšia než u nás na úrovni 18,6 megabitu za sekundu.
Podobne je na tom aj Rakúsko.
Rýchlosť mobilného pripojenia sa ešte zrýchli s príchodom pripravovaných sietí 5G.
Výrazné rozdiely
Krajiny s rýchlejším mobilným pripojením nespadajú do konkrétnej kategórie. Patria sem bohatšie štáty ako Austrália, Rakúsko či Francúzsko, ale aj krajiny z rozvojových oblastí ako Keňa či Mjanmarsko.
V Austrálii bolo mobilné pripojenie až o trinásť megabitov za sekundu rýchlejšie než bezdrôtové. Podobne výrazný rozdiel výskumníci zaznamenali aj v Katare, Libanone, či Grécku.

Situácia však bola prekvapivo opačná v bohatých oblastiach a krajinách ako Spojené štáty americké, Singapur či Hongkong. Mobilný internet výrazne zaostával oproti Wi-Fi až o niekoľko desiatok megabitov za sekundu.
Bezdrôtové pripojenie bolo rýchlejšie zväčša v krajinách, kde má silnú pozíciu internet, ktorý poskytujú telekomunikační operátori.
Výskumníci upozorňujú, že na rýchlosť bezdrôtového pripojenia môže vplývať aj hustota prístupných bodov. Ak sú napríklad v blízkosti viaceré routery, môžu na seba negatívne vplývať a výkon znižovať.
V štyroch krajinách - Maďarsku, Belgicku, Nórsku a Bangladéši - bol rozdiel v rýchlostiach zanedbateľný.