BRATISLAVA. Používanie internetu na Slovensku sa za uplynulé roky výrazne zmenilo.
Kým na začiatku storočia bolo pripojených deväť percent Slovákov, v súčasnosti je to až osemdesiatpäť. A z nich takmer všetci internet používajú každodenne.

Doba pokročila a zmenil sa aj spôsob, akým sa ľudia na internet pripájajú a čo na ňom vyhľadávajú.
Najčastejším spôsobom pripojenia už nie je bežný počítač či notebook. Pre takmer polovicu zo všetkých pripojených Slovákov je vstupnou bránou práve ich mobilný telefón.
Ukázal to internetový prieskum spoločnosti United Consultants v spolupráci s agentúrami MARK BBDO a Pricewise na vzorke dvetisíc ľudí.
Takmer dve zariadenia na človeka
"Internet je dnes bežná každodenná záležitosť, bez ktorej by sme si mnohí nevedeli predstaviť svoj život a rozhodovanie. Počas osemnástich rokov sa stal internet súčasťou skoro každej domácnosti u nás," opisuje výsledky Marián Timoracký z United Consultants.
Priemerný počet pripojených zariadení v domácnosti je 5,7 kusu
- Mobilný telefón: 2,31 kusu
- Notebook: 1,46
- Tablet: 0,74
- Smart TV: 0,61
- Stolný počítač: 0,58
Rozšírenie internetu za posledných dvadsať rokov sa ukazuje aj na počte zariadení, ktoré sa v domovoch ľudí pripájajú.
Prieskum ukázal, že v digitálnej domácnosti je pripojených takmer šesť zariadení, pričom dôraz ľudia kladú hlavne na prenosné zariadenia. V priemernej domácnosti sú pripojené aspoň dva mobily a jeden notebook.
Najmenšie zastúpenie majú stolné počítače, nachádzajú sa dokonca ešte aj za múdrymi televíziami.
"Na jedného člena domácnosti pripadajú necelé dve zariadenia," dopĺňa Timoracký.
Mobil využívame aj pri nákupoch
Využívanie mobilov a internetu prakticky na dotyk prsta sa pritom neobmedzuje len na domácnosti. Až šesťdesiat percent Slovákov aktívne využíva mobily pri nakupovaní. Chcú mať prístup k informáciám a spraviť dobré rozhodnutie.

Najčastejšie sa odfotia, pošlú fotku a čakajú, či im oblečenie alebo inú vec schváli blízka osoba.
Pomocou mobilov ľudia hľadajú aj recenzie, porovnávajú ceny, či pozerajú letáky. Ukázalo sa tiež, že ručné písanie nákupných zoznamov je tiež pomaly minulosť a veľa ľudí si potrebné veci zapíše do mobilu.
Slováci si dávajú aj veľký pozor na ceny. Prieskum tiež ukázal, že až polovica má skúsenosť s ultralacnými čínskymi obchodmi Aliexpress alebo Wish, ktorým slovenské eshopy nemôžu cenami veľmi konkurovať.
Riešenia hľadajú na internete
Päťdesiat sedem percent ľudí používa internet hlavne na komunikáciu, štyridsaťsedem na povinnosti - vybavovanie elektronickej pošty či internet banking. Na treťom mieste je získavanie prehľadu o dianí.

"V minulosti boli iba štyri hlavné dôvody, prečo ľudia používali internet: prístup k informáciám, zábava, komunikácia a práca. Dnes je to oveľa pestrejšie."
Viac ako desať percent Slovákov hľadá inšpiráciu v podobe receptov, tipov na výlet, či návody, ako si niečo zmajstrovať. O niečo menej ľudí využíva internet na zábavu či multimédiá.
Sedemdesiat percent žien si denne s niekým píše prostredníctvom aplikácií, len o niečo menej z nich je každodenne na Facebooku. Na tejto sieti ženy aj dvakrát častejšie ako muži klikajú na reklamy.
Keď majú ľudia obecný problém, ktorý potrebujú vyriešiť, prakticky štvrtina sa v prvom rade spolieha na internet. Vyhľadajú si odborníka na internete, alebo sa spýtajú na sociálnej sieti či fóre.