SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Egyptskí vedci objavili v hrobkách desiatky mumifikovaných mačiek

Artefakty objavili v siedmich sarkofágoch.

(Zdroj: TASR/AP)

KÁHIRA. Desiatky mačacích múmií a niekoľko ojedinelých mumifikovaných chrobákov, skarabeov posvätných, objavili v siedmich faraónskych hrobkách neďaleko egyptskej metropoly Káhira.

Objav učinil egyptský tím archeológov počas výkopových prác, ktoré sa začali v apríli, tvrdí ministerstvo pre historické pamiatky.

Múmie, drevené sošky a jedna bronzová

Sedem sarkofágov, z ktorých niektoré vznikli pred viac než 6000 rokmi, sa našli na okraji archeologického komplexu pyramíd panovníka Veserkafa v Sakkáre, južne od hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Mumifikované mačky sa nachádzali v troch z nich, zatiaľ čo jeden sarkofág patril správcovi budov v kráľovskom paláci, informovala v nedeľu stanica Sky News.

Desiatky múmií mačiek boli objavené spolu s približne 100 kusmi drevených pozlátených mačacích sošiek a jednou bronzovou - zasvätenou mačacej kráľovnej Bastet.

V starovekom Egypte boli mačky mumifikované a pochovávané vo veľkom množstve ako obetné dary, kým ľudí mumifikovali preto, aby si v posmrtnom živote zachovali svoje telo.

Plánujú ďalší výskum

Starí Egypťania si mačky ctili pre ich schopnosť zneškodniť jedovatých hadov a ochraňovať panovníka najmenej od čias prvej faraónskej dynastie, pričom kostrové pozostatky mačiek sa našli tiež v hrobkách 12. dynastie.

Vedci odkryli aj múmie skarabeov posvätných; ide o prvý nález tohto druhu v danej oblasti. Tieto chrobáky mali náboženský význam a mohli symbolizovať boha slnka Ra, dopĺňa stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Rozľahlé pohrebisko Sakkára slúžilo mestu Memfis, ktoré bolo stredobodom starovekého Egypta zhruba 2000 rokov.

Na lokalite sa plánuje ďalší výskum. Archeológovia tam totiž objavili zapečatený vchod do ďalšej hrobky, ktorú hodlajú otvoriť v nasledujúcich týždňoch. Experti očakávajú v predmetnej oblasti mnohé ďalšie objavy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

davka

Prečo mnohí kresťania prijímali a prijímajú mladý vek Zeme?


2 h

Obľúbený sci-fi koncept skúma seriózna fyzika.


a 1 ďalší 3 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 4 ďalší 14 h
Lov na sardinky v Tichom oceáne.

Horúčavy spôsobujú úhyn cicavcov.


22 h
SkryťZatvoriť reklamu