HONOLULU, BRATISLAVA. Oceány sú stále teplejšie a kyslejšie. Bežné koraly v takomto prostredí nedokážu prežiť a preto postupne blednú.
Čo ak by im mohli vedci podať pomocnú ruku? Vytvorili by akési super koraly, ktoré si so zvýšeným stresom v prostredí poradia omnoho lepšie.
Takúto myšlienku mala Ruth Gatesová (1962 – 25.10. 2018), morská biologička, ktorá svoj život zasvätila práve ochrane koralových útesov.
Gatesová umrela na rakovinu mozgu.
Za posledné desaťročia umrela takmer polovica koralových útesov na svete. Z pestrofarebných morských bezstavovcov zostávajú len biele kostry.
Gatesová nemala o osude koralov žiadne ilúzie, no stále verila, že existuje šanca na ich záchranu. Sama hľadala spôsoby, ako koralom pomôcť.
Blednutie koralov nastáva vtedy, keď koraly strácajú koralové riasy, s ktorými žijú v symbióze.
Gatesová a jej tím vedcov z Havajského inštitútu pre morskú biológiu, ktorý viedla, zistili, že riasy majú niekoľko genetických variácií.

„Kedysi to pre nás boli iba zelené guľky, ale Ruth nám ukázala, oh môj Bože, že tieto veci sú omnoho rozličnejšie, ako sme si mysleli,“ vysvetľuje pre magazín Atlantic koralový vedec a Gatesovej priateľ Peter Edmunds.
„To ju urobilo známou.“ Rozličné genetické vlastnosti totiž dodávajú riasam aj odlišné schopnosti, ako odolávať voči stresom z prostredia. Niektoré koraly by tak mohli prežiť v zmenenej klíme a Gatesová im chcela pomôcť. Od roku 2016 pracovala na štvorročnom programe, ktorý mal pomocou genetiky vytvoriť odolnejšie super koraly.
Gatesová si uvedomovala, že pri koraloch treba konať ihneď. „Pred dvadsiatimi rokmi sme si neuvedomovali, aký naliehavý problém to bude,“ povedala v minuloročnom rozhovore pre Atlantic.
„Musíme konať teraz a možno ani nečakajme na povolenia.“