Všetci ste ich už videli a možno medzi nich patríte. Ľudí, ktorí vyťahujú telefón pri večeri s rodinou, na posedení s priateľmi a dokonca do smartfónov pozerajú, aj keď kráčajú.
Odborník na etiku technológií DAVID RYAN POLGAR skúma, ako takéto správanie mení naše životy. V októbri 2018 sa zúčastnil na konferencii Future Now v Bratislave.
V rozhovore pre denník SME technoetik hovoril o svojich vlastných problémoch s nadmerným používaním smartfónu aj o tom, ako si s ním poradiť.
Od momentu, keď vstanú, až kým nejdú spať, sú ľudia takmer neustále pripojení na internet a v ruke držia nejaké zariadenie. Ako to na nich vplýva?

"Ovplyvňuje nás to dramaticky. Technológie menia stav ľudí a ovplyvňujú to, ako žijeme, milujeme, učíme sa a takisto to, ako umierame.
K práci v oblasti vplyvu technológií a sociálnych sietí na človeka som sa vlastne dostal pre moje vlastné problémy s používaním technológií."
Aké ste mali problémy?
"Pred pár rokmi som sa v Spojených štátoch, kde žijem, musel zúčastniť na súde ako porotca. Je to zdĺhavý proces, kde veľkú časť dňa len sedíte a čakáte. A ja som si zabudol svoj smartfón.