Článok vyšiel pôvodne vo Washington Post.
NEW ORLEANS. Do Mexického zálivu potichu unikajú milióny nekontrolovaných barelov ropy už tak dlho, že z ropnej škvrny sa môže stať jedna z najhorších katastrof pri pobreží Spojených štátov v histórii.

Od roku 2004 unikalo denne tristo až sedemsto barelov ropy z miesta dvadsať kilometrov od pobrežia Louisiany, kde sa ropná plošina spoločnosti Taylor Energy potopila vplyvom zosuvu bahna, ktorý spôsobil hurikán Ivan.
Mnoho z ropných studní doteraz nezatvorili a federálni predstavitelia odhadujú, že by únik mohol pokračovať aj v tomto storočí.
V dohľadnej dobe nie je žiadne riešenie a hrozí, že ropná škvrna pri pobreží by mohla byť najväčšou a prekonať aj katastrofu plošiny Deepwater Horizon spoločnosti BP.
V tajnosti
Napriek úniku ropy administratíva prezidenta Trumpa navrhuje najväčšie rozšírenie možností ťažby pre ropné a plynárenské spoločnosti, pričom by sa takmer celé kontinentálne pobrežie otvorilo ťažbe.
A to vrátane Atlantického pobrežia, kde sa nevŕtalo už viac ako storočie a kde oproti Mexickému zálivu dochádza k hurikánom dvakrát častejšie.
Plány prišli napriek obavám, že pobrežné ropné vrty sú slabo regulované a svet musí v boji s klimatickou zmenou znížiť množstvo fosílnych palív. A zároveň aj napriek skutočnosti, že po štrnástich rokoch od potopenia plošiny z ropných studní uniká ropa a vedci nemôžu skúmať škody bez dýchacích prístrojov.
"Nemyslím si, že ľudia vôbec vedia, že v Spojených štátoch máme oceán, ktorý je tohto plný," vysvetľuje ekológ Scott Eustis z organizácie Gulf Restoration Network počas letu ponad škvrnu.

Na horizonte vyrástol z vôd zálivu les ropných plošín a všetko, čo po skaze plošiny spoločnosti Taylor ostalo, sú dúhovo zafarbené škvrny, ktoré sa tiahnu na kilometre.
Ekológ Eustis si nedokáže predstaviť, že by sa čosi podobné stalo pri pobreží Atlantiku, kde sa väčšina guvernérov, zákonodarcov, generálnych prokurátorov a obyvateľov pobrežných štátov postavila proti návrhu administratívy.
Mimo Louisianu je ropná škvrna po spoločnosti Taylor Energy prakticky neznáma, pretože spoločnosť sa snažila udržať ju v tajnosti kvôli ochrane svojej reputácie a výhradných informáciách o činnosti. Až neskorší súdny spor nakoniec prinútil spoločnosť predstaviť plán na vyčistenie.
Únik držali v tajnosti šesť rokov, až kým ekologické skupiny nenarazili na škvrny počas monitorovania katastrofy plošiny Deepwater Horizon v roku 2010 niekoľko kilometrov severne.
Nespoľahlivá správa
Ministerstvo vnútra bojuje proti snahe Taylor Energy vycúvať z katastrofy. Spoločnosť žalovala Ministerstvo na federálnom súde a chcela získať späť 450 miliónov dolárov z trustu s vládou, ktorými chcela financovať vyzdvihnutie vraku a hľadanie studní pod tridsiatimi metrami bahna.
Taylor Energy odmietla reagovať. Spoločnosť tvrdí, že neexistuje žiadny dôkaz o úniku z jej studní. Len minulý mesiac Ministerstvo spravodlivosti predstavilo nezávislú analýzu na základe údajov ropnej spoločnosti.
Podľa analýzy bol únik oveľa väčší ako jeden až päťdesiatpäť barelov denne, o ktorých informovala Pobrežná stráž Spojených štátov amerických.