KOUROU. Z kozmodrómu Európskej kozmickej agentúry (ESA) Kourou vo Francúzskej Guayane odštartovala v sobotu nosná raketa Ariane 5 s dvoma satelitmi, ktorých úlohou bude skúmať planétu Merkúr.
Ide o spoločný projekt ESA a japonskej agentúry JAXA nezvaný BepiColombo.
Vedci dúfajú, že výsledky tohoto vesmírneho programu prinesú nové poznatky, ktoré prispejú k ďalšiemu objasňovaniu toho, ako vznikal planetárny systém Slnka.
Modul čaká dlhá cesta
K Merkúru, ktorý je planétou obiehajúcou okolo Slnka, oba aparáty poletia v spoločnom dopravnom modele MTM sedem rokov.

Až k cieľu dorazia v decembri 2025 dorazia, oddelia sa a začnú vesmírne teleso skúmať na vlastných, odlišných obežných dráhach.
Merkúr je jednou z najmenej skúmaných planét slnečnej sústavy. Doposiaľ ho navštívili len dve sondy americkej vesmírnej agentúry NASA - v roku 1975 Mariner a medzi rokmi 2011 a 2015 Messenger.
Zatiaľ Messenger sa zameral hlavne na severnú pologuľu planéty, misia BepiColombo má získať údaje z južnej hemisféry.
Preskúmajú Merkúr
Zostavu aparátu projektu tvoria dva satelity, ktoré budú Merkúr iba obiehať, žiadny z nich by nemal na jeho povrchu pristáť.

Jedným je prístroj ESA Mercury Planetary Orbiter (MPO), ktorý bude skúmať povrch a zloženie planéty s cieľom získať kompletný trojrozmerný obraz.
Druhým je satelit agentúry JAXA Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO), ktorý bude merať magnetizmus Merkúru.
Obe sondy, ktoré sú vybavené celkom 16 zariadeniami na meranie, však budú rovnako zhromažďovať údaje o slnečnom vetre, teda o prúde častíc vychádzajúcich zo Slnka.
Zamerajú sa tiež na sledovanie interakcie medzi našou hviezdou jej najbližšou planétou.