BRATISLAVA. Raketa je jedna veľmi dlhá, riadená explózia. Už len preto sú lety do vesmíru veľmi rizikové a vzlietnuť zo zeme je jednou z najnebezpečnejších častí každej misie.

Aj keď inžinieri pred letom testujú, opakovane overujú systémy a dávajú pozor na každý detail, nedá sa všetko stopercentne zaručiť.
Pre obrovské náklady sa nedá všetko testovať tak, ako napríklad v letectve.
Vo štvrtok sa, našťastie, zlyhanie nosnej rakety počas letu skončilo dobre a posádka sa úspešne vrátila na Zem.
Čo musí raketa zvládnuť pri štarte, ako raketa vyzerá a aké sú možnosti záchrany?
Ako vyzerá štart
Vesmírna raketa je stroj, ktorý má veľmi výkonný motor a je navrhnutý na prepravu ľudí a prístrojov mimo Zeme. Aby unikla zemskej gravitácii, musí dosiahnuť obrovskú rýchlosť. Inak by padla späť na zem.

Pri štarte rakety platia tri Newtonove pohybové zákony.
Každé teleso zotrvá v pokoji, kým ho vonkajšie sily neprinútia zmeniť tento stav. Inými slovami, raketa zostane stáť na štartovacej rampe, kým na ňu nezačnú pôsobiť konkrétne sily.
Druhý zákon hovorí, že ak na teleso pôsobí sila, pohyb telesa sa zrýchli. Teda, hneď, ako sa spustia motory, raketa začne zrýchľovať a stúpať do výšky.
Nakoniec platí známe, že každá akcia vyvolá opačnú a rovnako veľkú reakciu. Inak povedané, prúd plynov z raketového motora (akcia) tlačí raketu opačným smerom (reakcia).