SME

Hlboko v mori objavili stratený svet sopečných hôr

Líšia sa tvarom aj výškou.

Sonarové mapovanie podmorských hôr.Sonarové mapovanie podmorských hôr. (Zdroj: CSIRO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Napriek všetkému, čo už o planéte Zem vieme, stále máme čo nachádzať. Dokazuje to aj najnovší objav nevídaného podmorského strateného sveta.

Hlboko pod hladinou Tasmanovho mora medzi Austráliou a Novým Zélandom výskumníci nečakane narazili na obrovskú sieť sopečných podmorských hôr.

Niektoré z pohorí sa týčia aj tritisíc metrov nad morským dnom. K hladine napriek tomu nedočiahnu, tá je totiž ďalších dvetisíc metrov nad nimi.

Oddelenie Austrálie a Antarktídy

Objavené podmorské sopečné hory sú veľmi rozmanité, líšia sa veľkosťou i tvarom. Niektoré majú ostrý vrchol, iné zas široké náhorné planiny posypané malými kopcami.

SkryťVypnúť reklamu

"Náš špeciálny sonar veľmi detailne odhalil po vôbec prvýkrát sústavu sopečných podmorských hôr, ktoré sa týčia z hlbokomorskej plošiny v hĺbke päťtisíc metrov," píše v tlačovej správe členka výskumného tímu Tara Martinová. Výskum robili z paluby lode Investigator.

Prečítajte si tiež: Na čudnom mieste náhodou objavili jasle chobotníc Čítajte 

Podmorské hory mohli súvisieť s oddelením Austrálie a Antarktídy, ku ktorému došlo pred približne tridsiatimi miliónmi rokov.

Keď sa oba kontinenty oddelili, pod zemskú kôru sa dostala takzvaná horúca škvrna. Označuje sa tak miesto, kde počas miliónov rokov dochádza k sopečnej činnosti.

Týmto spôsobom vznikali objavené sopečné pohoria, ktoré ďalej narúšali kôru a umožnili, aby sa Austrália a Antarktída vzďaľovali.

"Podmorské hory vám povedia veľa o tom, ako sa utvárala Zem, ako sa rôzne časti kôry presúvali a ako ovplyvnili pohyb oceánskych prúdov," vysvetľuje pre spravodajský web ABC Martinová.

SkryťVypnúť reklamu

"Kto by si bol predstavil, že pod vlnami na hladine sú trojkilometrové hory."

Podmorská diaľnica

Oblasť je dôležitým miestom pre morské živočíchy. Podmorské hory sú pre ne hotovým magnetom.

Kto by si bol predstavil, že pod vlnami na hladine sú trojkilometrové hory.

Tara Martinová

Počas plavby nad podmorskými horami videli vedci iba v jeden deň približne dvadsaťosem vráskavcov dlhoplutvých, na druhý deň ich zas navštívilo šesťdesiat až osemdesiat delfínov dlhoplutvých. Pravidelne vídavali aj množstvo vtákov.

Údaje tiež ukázali nárast činnosti rastlinného planktónu nad horami.

"Je jasné, že podmorské hory sú biologickým ohniskom, ktoré udržiavajú život, priamo na nich a aj v oceáne nad nimi," doplnil doktor Eric Woehler.

Hory môžu byť obzvlášť dôležitým miestom pre migrujúce živočíchy, ako sú veľryby. Objavené sopečné útvary môžu používať ako pomôcku na orientáciu.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri a decembri sa vedci plánujú na miesto objavu vrátiť a detailnejšie ho preskúmať. Zároveň chcú získať aj videá bohatého podmorského života.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu