BRATISLAVA. Šesť rokov po tom, ako sonda Voyager 1 opustila slnečnú sústavu, sa zdá, že medzihviezdnu hranicu čoskoro prekročí aj jej sesterská sonda Voyager 2.
Naznačujú to údaje amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Nástroje sondy od konca augusta zaznamenali päťpercentný nárast kozmického žiarenia z okolitého vesmíru.
Kde sa končí vplyv Slnka
Kozmické žiarenie sú rýchlo sa pohybujúce častice, ktoré vznikli mimo našej slnečnej sústavy. Časť z nich zastaví vplyv Slnka, ale na hranici sústavy sila našej hviezdy už nedokáže zastaviť všetky častice.

Slnko vytvára prúd nabitých častíc, ktorému sa hovorí slnečný vietor. V sústave vypĺňa akúsi bublinu - heliosféru -, ktorá siaha ďaleko za obežnú dráhu Pluta.
Čím ďalej vietor prúdi, tým je slabší, až v určitom bode - heliopauze - prestane jeho sila odolávať vonkajšiemu vesmíru. Za heliopauzou je už medzihviezdny priestor.
Voyager 2 cestovala vonkajšou časťou heliosféry už od roku 2007. V súčasnosti sa nachádza takmer osemnásť miliárd kilometrov od Zeme a vzďaľuje sa rýchlosťou pätnásť kilometrov za sekundu.
Inde než Voyager 1
Vedci predpokladajú, že keď sa Voyager 2 bude približovať k hranici, zaznamená nárast kozmického žiarenia podobne ako sesterská sonda, ktorá heliopauzou preletela v auguste 2012.

Voyager 2 sa však nachádza na inom mieste heliosféry.
Bublina navyše pod meniacou sa slnečnou aktivitou narastá a zmenšuje sa, takže zatiaľ sa nedá povedať, kedy sonda opustí slnečnú sústavu.
"Niet pochýb, že pozorujeme zmenu prostredia okolo Voyager 2," povedal podľa NASA vedec Ed Stone, ktorý na projekte pracuje. V tíme očakávajú, že nasledujúce mesiace sa dozvedia viac o prostredí, v ktorom sa sonda pohybuje.