Vypočujte si podcast
Prepis podcastu do textu
Starnutie nie sú iba šedivé vlasy a vrásky na čele. Vlastnou starobou si prechádzajú aj vaše bunky. No kým imunita mladého tela sa takýchto buniek dokáže zbaviť, starému človeku obrana zlyháva.
Staré a poškodené bunky sa preto hromadia v tele a poškodzujú aj okolité tkanivá.
Vedci teraz našli prírodnú látku, ktorá dokáže brániť dopadom poškodených buniek a významne tak vplýva na zdravie a dĺžku života.
Účinky látky ukázali vo výskume na myšiach a výsledky uverejnili vo vedeckom časopise EBioMedicine.
Látka, u ktorej si výskumníci všimli účinky na dĺžku a kvalitu života, sa nazýva fisetín. Je to prírodné farbivo, ktoré sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Vedecký tím teraz ukázal, že fisetín dokáže zničiť poškodené bunky alebo aspoň zvrátiť ich negatívne účinky.
To je veľmi dôležité. Starnúce a poškodené bunky totiž vznikajú prirodzene, no ak sa v tele hromadia, spôsobujú zápaly a poškodzujú tkanivá.
Laboratórnym myšiam, ktoré na sklonku života dostali novoobjavenú látku, sa však zlepšilo zdravie a predĺžila sa dĺžka ich života. Fisetín im predĺžil zdravé obdobie života o takmer desať percent.
Účinky látky v laboratóriu otestovali vedci aj na ľudských bunkách, pričom si vybrali tukové bunky. Aj tentokrát sa fisetínu podarilo znížiť počet starých a poškodených buniek.
Vedci však priznávajú, že nové zistenia ešte neznamenajú, že by sme sa všetci mali napchávať novou látkou. V skutočnosti totiž vôbec netušíme, aký je jej komplexný vplyv na organizmus, tobôž ľudský.
Stále jestvuje mnoho otázok, ktoré treba ešte predtým zodpovedať, zdôrazňujú preto biológovia. Jednou z nich je aj dávkovanie látky, ktoré má byť pre telo najprospešnejšie.
Fisetín sa však nachádza napríklad v jahodách, jablkách či v hrozne. Dávky v ovocí či zelenine však nie sú dostatočne vysoké, aby účinkovali na poškodené bunky.
Ďalšie správy z vedy
Výskumníci prišli s novým nástrojom, ktorý vie na základe informácií z DNA predpovedať výšku ľudí. Dôležitejšie však je, že okrem toho dokáže aj odhadnúť riziko niektorých ochorení: napríklad problémov so srdcom.
Dnešní ľudia získali časť svojej imunity vďaka neandertálcom. Analýza kúskov DNA zdedenej po neandertálcoch ukázala, že tieto gény nám poskytujú ochranu proti niektorým vírusom.
Na asteroide Ryugu pristál ďalší japonský modul, ktorý preskúma jeho povrch. Planetárna sonda Hajabusa 2 vyslala na teleso zariadenie, ktoré nesie kamery, meracie zariadenia a mikroskop. Na opačnú stranu planétky už misia vyslala dva skákacie pozorovacie roboty.