BRATISLAVA. Pre niekoho sú selfie príjemnou spomienkou z dovolenky, pre iných prejavom samoľúbeho správania.
No fotky prednou kamerou, občas prezývané svojky, môžu byť aj smrteľné.
Za posledných šesť rokov pri robení selfie umrelo už minimálne 259 ľudí, tvrdí štúdia vo vedeckom časopise Journal of Family Medicine and Primary Care.
Muži umierali častejšie

Indickí vedci sledovali záznamy o úmrtiach z obdobia od októbra 2011 do novembra 2017. Najviac ľudí pri fotení umrelo v Indii, následne v Rusku, Spojených štátoch amerických a v Pakistane.
Obeťami fotografií boli najčastejšie muži (až v 72 percentách prípadov) a ľudia pod tridsať rokov. Muži zrejme umierali častejšie preto, že pri robení fotky zvyknú viac riskovať.
Príčiny smrti pri selfie
Hlavnou príčinou úmrtia pri selfie je utopenie. Ľudí buď strhne vlna na pláži, prípadne spadnú z člna, keď sa nedržia. Ďalej umierali pri fotení pred idúcim vlakom.
259
Toľko ľudí umrelo podľa štúdie za šesť rokov pri robení fotografie samého seba.
Život ohrozili aj fotografie pri požiaroch či na okrajoch vysokých budov a útesov. Osem ľudí umrelo pri fotke s nebezpečným zvieraťom.
V Amerike najviac ľudí umrelo v spojení selfie so strelnou zbraňou, keď sa pri fotení omylom zastrelili.
Hoci oficiálne záznamy hovoria, že pri robení fotiek samého seba umrelo doposiaľ 259 ľudí, čísla môžu byť ešte vyššie. Ak sa totiž niekto fotí napríklad pri jazde v aute a následne havaruje, ako príčina úmrtia sa udá autonehoda.
Kde by ste si nemali robiť selfie
"Selfie samy osebe nie sú škodlivé, nebezpečné je ľudské správanie pri robení fotky," píšu v štúdii autori pod vedením Agama Bansala.
"Jednotlivci musia byť poučení o určitom riskantnom správaní a rizikových miestach, kde by si selfie nemali robiť."
“Selfie samy osebe nie sú škodlivé, nebezpečné je ľudské správanie pri robení fotky.
„
Telefón na fotku samého seba by ste podľa autorov nemali využívať pri a na moriach, oceánoch, riekach či jazerách, ďalej na horských vrcholoch a na vysokých budovách.
Miesta so zákazom robenia selfie už existujú v Indii či v Bombaji.
Problém s nástrahami pri fotení sa objavil už v roku 2015, keď selfie spôsobili viac úmrtí ako napadnutia žralokom.
Ruská polícia vtedy vydala brožúru, v ktorej varovala pred smrteľnými následkami obľúbenej aktivity mladých ľudí.
Brožúra varovala pred fotkami s vodivými káblami, s idúcimi vlakmi v pozadí či pred pózovaním so zbraňou. Rozdávali ju študentom aj širokej verejnosti.