BRATISLAVA. Na Mesiac sa človek nedostal už takmer štyridsaťšesť rokov. Čoskoro by to mali zmeniť plány amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Američania plánujú na obežnej dráhe Mesiaca postupne vybudovať vesmírnu stanicu s názvom Gateway, ktorá by mala byť vstupnou bránou na Mesiac.
Vesmírna agentúra zatiaľ bližšie nespresnila, ako by na mesačný povrch dopravila ľudí. Riešenia nechala na súkromné spoločnosti.
Vlastný koncept teraz predstavila letecká spoločnosť Lockheed Martin.
Recyklovateľná
Jej vesmírna loď je špeciálne navrhnutá tak, aby prepravovala ľudí a náklad zo stanice na Mesiac a späť.
Je to jednostupňová štrnásťmetrová loď, ktorá sa má dať opakovane použiť. Loď totiž nemusí pri prechode z orbity na povrch zápasiť s atmosférou. Práve poškodenia z prechodu cez atmosféru komplikujú opakované vesmírnych modulov, ktoré dopravujú náklad medzi Zemou a vesmírom.

Po návrate z misie sa mesačný lander na povrchu zadokuje na stanici, natankuje, spraví sa údržba, aby sa opäť mohol opäť vyslať na ďalšiu misiu. Palivom by bol tekutý kyslík alebo vodík.
Návrh chce využiť existujúce technológie, napríklad raketový pohon RL10, ktorý bude používať aj druhý stupeň pripravovaných rakiet Space Launch System. Výhodou bude aj potenciál stanice a jej prístup všade na povrch Mesiaca.
V základnej konfigurácii sa ráta so štvorčlennou posádkou s priestorom pre takmer tisíc kilogramov nákladu, pričom na povrchu môže stráviť dva týždne. Loď bude mať výťah, ktorý posádku spustí na povrch.
Všestranná
Lander sa môže použiť pri vybudovaní základne na povrchu, dodávku vedeckých nástrojov a nákladu, či dokonca prieskum Mesiaca.
"Možnosť navštíviť viacero miest s opakovane použiteľným landerom podporí mnoho medzinárodných, obchodných a vedeckých komunít," píše sa v tlačovej správe spoločnosti.
Lander je stále v štádiu konceptu, no Lockheed Martin verí, že sa v plánoch NASA ukáže jeho výhodnosť. Spoločnosť v súčasnosti pomáha NASA pri výrobe vesmírnej lode Orion, ktorá má doviesť ľudí ďalej než kedykoľvek predtým.