BRATISLAVA. Keby svet nemal včely, mohol by sa zrejme rozlúčiť s mnohými obľúbenými pôžitkami. Žiadna káva, čaje či ovocie. Nehovoriac o ekonomike a miliónoch pracovných miest.

Raz to však môže nastať, OSN už niekoľko rokov varuje, že včelám hrozí vyhynutie. Včely miznú rýchlo a vedci nevedia presne prečo. Medzi podozrivých zaraďujú rôzne štúdie pesticídy, klimatickú zmenu či vírusy.
Najnovšia štúdia, ktorú publikovali v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences, naznačuje ďalšieho vinníka – chemikáliu glyfosát, ktorá je základnou zložkou populárneho herbicídu Roundup.
Chemikáliu doteraz považovali za neškodnú pre zvieratá a už viac ako štyridsať rokov sa používa proti burine v záhradách a na poliach.
Mení črevné baktérie
Glyfosát je účinnou látkou v mnohých prostriedkoch proti burine a zároveň najrozšírenejším herbicídom na svete.
Štúdia z roku 2016 zistila, že od uvedenia do predaja v roku 1974 bolo na svete použitých takmer deväť miliárd ton tohto prostriedku proti burine.
“Náš výskum ukázal, že to vôbec nie je pravda.
„
„Potrebujeme lepšie stanovy ohľadom použitia glyfosátu, obzvlášť čo sa včiel týka, pretože v súčasnosti predpokladajú, že im neubližuje,“ vysvetľuje v tlačovej správe Erick Motta, hlavný autor štúdie.
„Náš výskum ukázal, že to vôbec nie je pravda.“