SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Ako pritiahnuť ľudí k vede

V slovenských mestách bude noc opäť otvorená vede.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Piatok 28. 9. 2018 bude opäť patriť vede. Nenechajte si ujsť12. ročník festivalu vedy - Európska noc výskumníkov (ENV) na Slovensku, najväčšie podujatie zamerané na popularizáciu vedy v Európe a na Slovensku. Festival sa opäť uskutoční v piatich slovenských mestách: Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Poprade.

Minuloročný festival pritiahol viac ako 155 000 návštevníkov a do programu na celom Slovensku sa zapojilo viac ako 1400 vedcov, výskumníkov a inovátorov.  Tento rok sa Európska noc výskumníkov zameria na tému „Výskumníci v nás“.

Skryť Vypnúť reklamu

Za všetkými vynálezmi, ktoré každý deň vidíme či používame, stoja ľudia, ktorí boli zvedaví, pýtali sa otázky a hľadali nové cesty. Počas celého festivalu budeme pestovať zvedavosť, s ktorou sme sa narodili. Program zaplňajú ukážky práce slovenských vedcov a výskumníkov a prezentácie významných zahraničných rečníkov. Posledný septembrový piatok budú mať návštevníci možnosť pýtať sa tých najviac povolaných – vedcov.

Výber programu Európskej noci výskumníkov 2018

Bratislava – hlavné podujatie (9:00 – 23:00)

Hlavné podujatie sa bude konať v priestoroch Starej tržnice v centre Bratislavy. Najväčším lákadlom ENV18 bude jednoznačne hlavný rečník Roey Tzezana, futurológ, ktorý nám v prednáške ukáže, že nie všetko je vo svete stratené a že veda a technológia môžu zachrániť svet. Nenechajte si ujsť ani prednášku zvedavého inžiniera Johna Holta zo Space Research Centre, University of Leicester, ktorý bude rozprávať o tom, akými nástrojmi sa získavajú dáta z vesmírnych kameňov a aké nové riešenia v tejto oblasti priniesol. Zo slovenských rečníkov spomenieme inovátora Štefana Kleina, ktorý bude hovoriť o budúcnosti dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Európska noc výskumníkov, ako názov napovedá, sa potiahne do neskorej bratislavskej piatkovej noci a na pódium príde LATE NIGHT téma, ktorú odprezentuje slovenský vedec Peter Celec, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Okrem programu na pódiu v Starej tržnici nájdete viac ako 80 vedeckých stánkov s interaktívnymi prezentáciami, mnoho nových výsledkov vedy a výskumu. Od kvantovej fyziky, cez alchýmiu až k modernej chémii, fyzikálne pokusy, superpočítače, netradičné rastliny a nevšedné materiály, to všetko a oveľa viac objaví každý návštevník počas prechádzky v Starej tržnici.

Program v Bratislave prináša aj množstvo sprievodných lokalít. Prednášky, workshopy, výstavy, či odborné diskusie nájdete na týchto miestach: V-klub , SNM – Prírodovedné múzeum, Kunsthalle, Lab.cafe, Galéria Archa, Panta Rhei a Slovenské centrum dizajnu.

Skryť Vypnúť reklamu

Košice – OC Atrium Optima (9:00 – 21:00)

Vedci v Košiciach prichystali viac ako 70 vedeckých stánkov a 14 prednášok. Živé zvieratá, plazy a hady, zmrzlina vyrobená na počkanie, svet parazitov, žabí sliz, autotronika, mechatronika, environmentálne domy a stavebníctvo. To všetko a oveľa viac uvidíte v OC Atrium Optima.

Banská Bystrica – Europa Shopping Center (9:00 – 21:00)

Program v Banskej Bystrici je rozmanitý, prináša 27 vedeckých stánkov, vystúpenia na pódiu a 7 prednášok. V Europa Shopping Center sa vydáte po stopách zločinca, preskúmate prírodné javy, objavíte príbehy z minulosti, ale aj krásy dizajnu, chémie a modrotlače.

Žilina – Aupark Shopping Center (9:00 – 21:00)

Žilina je mestom dopravy, informatiky a automatizácie. Nazrite do sveta virtuálnej reality a robotiky. Zistíte, že veda prináša nové vedomosti, ale je aj hravá a zábavná. Čaká Vás viac ako 25 vedeckých stánkov, program na pódiu, súťaže, kvízy a prednášky.

Skryť Vypnúť reklamu

Poprad – OC MAX (9:30 – 20:00)

Od roku 2014 pribudlo k festivalovým mestám aj mesto Poprad. Medzi lákadlá programu patrí predstavenie hi – tech technológie v automobiloch, manažérske monopoly, monitorovanie ľudského tela, veDeckáreň - fyzika pre najmenších, odevy a postroje proti kliešťom a astronómia.

Sprievodné podujatia

Program ENV dopĺňa niekoľko sprievodných podujatí a aktivít. Jednou z nich je jedinečný projekt „Veda v osade“, ktorý vznikol pred deviatimi rokmi v spolupráci s Equity o.z. Cieľom projektu je priniesť vedu aj tým, ku ktorým vedci a výskumníci bežne neprichádzajú, deťom žijúcim v odľahlých, častokrát aj chudobných kútoch Slovenska. Follow-up ENV je už po niekoľký krát podujatie v Elektrárni Piešťany, kde v spolupráci so ZSE pripravujeme pre región malú noc výskumníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vstup na Európsku noc výskumníkov je bezplatný, program je určený pre žiakov, študentov aj pre širokú verejnosť. Do aktivít sa môžu zapojiť aj celé triedy základných alebo stredných škôl. Bližšie informácie nájdetena webstránke alebo facebooku festivalu.  

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizon 2020 akciami Marie Skłodowska Curie a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.  

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Rozprávky SME

Najmúdrejšia sestra (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky SME | podcast

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda OSIRIS-REx.