BRATISLAVA. Chobotnice sú veľmi múdre zvieratá. Dokážu prekabátiť korisť, cielene sa vyhýbajú chovateľom a dokonca vedia uniknúť z nádrží, kde ich vedci chovajú.

Napriek tomu však nie sú veľmi družné tvory a radšej trávia čas osamote.
Pokus, ktorý vedci opísali v magazíne Current Biology, ukázal, že nespoločenský charakter týchto morských živočíchov sa dá zmeniť.
Keď chobotnice dostali látku MDMA, ktorá je základom drogy extáza, trávili viac času spolu a dokonca sa chceli aj túliť. Extáza podobne funguje aj u ľudí. Zvyšuje pocit radosti aj spoločenskosť.
Evolučný rozdiel
Podobný vplyv, aký má extáza na ľudí, už vedci pozorovali na rôznych zvieratách. Myši aj potkany po podaní drogy boli oveľa viac spolu. Lenže ľudí a chobotnice od seba delí päťsto miliónov rokov evolúcie.
Napriek tomu sa zdá, že ľudí a chobotnice predsa len spája určité nastavenie mozgu.
„Chobotničie mozgy sa oveľa viac podobajú na slimačie než na ľudské, ale naša štúdia pridáva ďalšie dôkazy o tom, že chobotnice sa vedia správať podobne ako my,“ vysvetľuje v tlačovej správe neurovedec Gül Dölen z Univerzity Johnsa Hopkinsa.