SYDNEY, BRATISLAVA. Austrálski morskí archeológovia pri americkom pobreží zrejme lokalizovali zvyšky lode Endeavour britského objaviteľa Jamesa Cooka. Informovala o tom stanica Sky News.

Slávny kapitán na tomto plavidle v roku 1770 podnikol objaviteľskú cestu do Austrálie a na Nový Zéland.
Loď neskôr použili britské námorné sily proti americkým kolóniám v ich zápase za nezávislosť.
V roku 1778 ju zámerne potopili pri meste Newport v štáte Rhode Island.
Presné miesto, kde plavidlo spočíva, odvtedy láka bádateľov, ale identifikovať sa ho možno podarilo až tímu z Austrálskeho národného námorného múzea (ANMM).
"Prvotné indície sú také, že náš tím zúžil možnú lokalitu vraku Endeavour na jediné miesto, čo je veľmi sľubné. Predtým, ako budeme môcť s určitosťou vyhlásiť, že sme objavili zvyšky lode Jamesa Cooka, však ešte bude treba vykonať množstvo detailnej práce, analýz a výskumu," vysvetlil riaditeľ ANMM Kevin Sumption.
James Cook vyplával z anglického Plymouthu v auguste 1768. O dva roky neskôr, v apríli 1770, sa Endeavour stala prvou európskou loďou, ktorá dosiahla východné pobrežie Austrálie. Cookova výprava dorazila do oblasti, ktorá je teraz známa ako Botanický záliv v austrálskom štáte Nový Južný Wales.
V roku 2020 sa plánujú oslavy 250. výročia a nielen archeológovia dúfajú, že sa im dovtedy podarí zvyšky lode vyzdvihnúť z morského dna. Komplikáciou však môže byť, že podľa práva vrak lode patrí USA.
Úlohou výpravy Jamesa Cooka bolo získavanie geografických a astronomických poznatkov pre britské námorníctvo a vďaka tomu získal množstvo dovtedy neznámych údajov o exotických krajinách.
Súčasťou posádky bol aj maliar, ktorý zachytil viac ako 900 kresieb a malieb z cesty. Je tak pravdepodobne autorom úplne prvých zobrazení klokana, ktoré vytvorili Európania.
Podľa kapitána Cooka je pomenovaných mnoho miest, ostrovov alebo aj univerzít. Jeho meno dokonca použili aj na pomenovanie jedného z kráterov na Mesiaci. Jeho odporcovia však tvrdia, že jeho objavy odštartovali kolonizáciu, ničenie prírodných zdrojov a útlak pôvodného obyvateľstva.