SME

Koncom leta sa vypasie a za sedem mesiacov sa vyspí do štíhlosti. Plch sivý hoduje za tmy

Kým ľudia si figúru v lete strážia viac ako inokedy, plch volí opačnú taktiku.

Plch sivý a hruška.Plch sivý a hruška. (Zdroj: FOTOLIA)

Občas na seba upozorní piskotom či hlasným vrieskaním. Inokedy ho môžeme začuť, ako šramotí v záhradnom altánku alebo priamo v komore, kam ho na jeseň prilákajú zásoby ovocia.

No oveľa častejšie iba nečujne pobehuje po vetvách stromov. Plch sivý je roztomilý hlodavec, ktorý ľudskému zraku spravidla uniká. Nemáme veľa príležitostí zbadať ho, no niet divu.

Je to predsa nočný živočích, ktorý na dôvažok väčšinu roka prespí. Na zimný spánok sa ukladá už začiatkom jesene a v našich podmienkach sa budí až v máji. Celých sedem mesiacov nevie o svete navôkol, iba chrní a spaľuje pri tom prácne získané zásoby tuku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na čo mu slúži chvost?

Plch sivý, ktorého voláme aj plch veľký, skutočne patrí k robustnejším hlodavcom. Môže dorásť až do osemnástich centimetrov a jeho huňatý chvostík býva takmer taký dlhý ako telo, obvykle meria najviac pätnásť centimetrov. V zime plchovi slúži ako deka, chlpáč schúlený do klbka sa svojím chvostom prikrýva.

Tento nočný tvor so striebrosivým kožúškom využíva chvost aj pri šplhaní. Plch je vo výškach mimoriadne obratný a dobre manévruje aj pri lezení po tenkých konároch. Po kmeni vie bez väčšej námahy loziť i dolu hlavou. Oporu mu poskytujú ostré pazúry a vankúšiky na labkách. Na hlave sa mu vynímajú najmä čierne oči, ktoré trochu pripomínajú koráliky. Okolo ňufáka má dlhé hmatové fúziská.

Schudne pospiačky?

Kým ľudia si figúru v lete strážia viac ako inokedy, plch volí opačnú taktiku. Keď chce prežiť zimu, nemá na výber, musí sa poriadne vykŕmiť. Koncom leta takmer zdvojnásobí svoju hmotnosť. Z predošlých sto až stopäťdesiat gramov sa vypasie na úctyhodných dvesto či dokonca tristo gramov.

SkryťVypnúť reklamu

Hoduje za tmy. Pochutnáva si na ovocí, semenách rastlín, ihličí, žaluďoch i bukviciach. Príležitostne zlupne aj hmyz, vajíčka vtákov či dokonca samotné operence. Keď už je poriadne vypasený, koncom septembra sa uloží na zimný spánok do nory v pôde. Tento príbytok je veľmi skromný, chlpáč ho nevystieľa rastlinami ani iným materiálom. Ako sme spomínali, vystačí si s chvostíkom, ktorým sa prikryje.

Uprostred neskorej jari sa potom prebúdza do štíhlosti, všetky tukové zásoby spáli pospiačky. V lete sa po každom nočnom záťahu vracia do lepšie vybaveného sídla. V čase aktivity totiž plch nebýva v nore, ale v dutine stromu vystlanej listami.

Rodí samička v špeciálnom hniezde?

Keďže plchy väčšinu roka prespia, na milostné hry im nezostáva veľa času, a tak mávajú mladé iba raz ročne. Môže sa stať, že jednu sezónu sa nerozmnožujú vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Plchy sivé sa zvyčajne pária od začiatku júna do augusta. Rozmnožovaciemu rituálu zákonite predchádzajú samcove nahováračky. Plch naháňa vyvolenú samičku a pri tom ustavične piští, niekedy takmer kvičí. Milá sa napokon podvolí a spária sa.

Krátko po párení samec partnerku opustí. Samička si potom v dutine stromu postaví špeciálne hniezdo, ktoré vyplní machom a lístím. V ňom asi mesiac po oplodnení porodí štyri až šesť mláďat.

Malé plšíky sú úplne holé, vôbec nevidia a majú dokonca uzavreté aj zvukovody, takže chvíľu ani nepočujú. Rodia sa aj so zrastenými prstami na labkách. Ako rastú, aj ony sa snažia dostatočne vykŕmiť pred zimou. Na dlhý zoštíhľujúci spánok sa uložia neskôr ako staršie plchy, až koncom októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu