Vždy v období odovzdávania Nobelových cien oslovovali japonské média fyzika Hirošiho Amana. Chceli od neho vyjadrenie, keby ocenenie získal jeho šéf Isamu Akasaki, s ktorým v 90. rokoch spoločne vytvorili modrú svetelnú diódu.
Vďaka dióde dnes existujú energeticky efektívne LED svetelné systémy, vďaka ktorým máme aj úsporné obrazovky na telefóne či počítačoch a ktoré poskytujú nízkoenergetické osvetlenie takmer všade na svete.
Nikto nečakal, že v roku 2014 sa laureátom Nobelovej ceny stane aj samotný Amano. Nečakal to ani on, a preto, keď mu v októbri pristáli v e-mailovej schránke desiatky e-mailov s predmetom "Gratulujem", najskôr si myslel, že musí ísť o spam.
Hiroši Amano v utorok 18. septembra navštívil Univerzitu Komenského, kde mu rektor Karol Mičieta udelil Zlatú medailu UK. Pre SME porozprával o živote vedca po získaní Nobelovej ceny.
Aký je to pocit, keď viete, že miliardy ľudí denne používajú niečo, čo ste pomohli vytvoriť?

“Bol som veľmi šťastný, keď som napríklad pri návšteve Mongolska videl, že naozaj používajú náš LED svetelný systém.
Lenže, pravdu povediac, v tomto čase som sa už vo výskume dávno zameral na niečo iné, na UV svetelné diódy.”
Váš vynález pomohol rozsvietiť svet v 21. storočí. Mnohým ľuďom sa nepodarilo vytvoriť modrú svetelnú diódu. Prečo ste vy vytrvali, aj keď sa vám nie vždy darilo?
“Bol v tom aj kus šťastia.