Ako technológie zmenia spôsob ako sa učíme, liečime, ako pracujeme a bojujeme? Na podobné otázky hľadá pravdepodobné odpovede aj futurológ Roey Tzezana.

Tento rok bude mať prednášku na Slovensku podujatí Európska noc výskumníkov v bratislavskej Starej Tržnici na tému Vládcovia budúcnosti: vládnutie vo veku umelej inteligencie a blockchain.
V rozhovore pre SME porozprával, aká bude najväčšia zmena vo svete v najbližších päťdesiatich rokoch, a kto by sa mal pripraviť na to, že mu robot vezme prácu.
Bojíte sa budúcnosti?
„Odpoviem citátom od spisovateľa Stuarta Branda, ktorý to zhrnul pekne: Som pesimista, čo sa týka blízkej budúcnosti, ale som optimista, čo sa týka budúcnosti vzdialenej. Veľmi sa bojím blízkej budúcnosti, pretože vidím, koľko veľa vecí treba opraviť, koľkým problémom čelíme.
Ľuďom hovorievam, že aj oni by mali byť znepokojení a rozmýšľať, ako sa o problémy postarať. No z pohľadu histórie vidíme, že sme problémy dokázali vždy vyriešiť. A o tom je ľudstvo, hľadať riešenia. Ak súčasné problémy vyriešime, budeme mať lepšiu budúcnosť.“
Aké sú najväčšie problémy, ktoré má ľudstvo?
Európska noc výskumníkov 2018
- Viac o vede a slovenských vedcoch sa dozviete na tohtoročnej Európskej noci výskumníkov, ktorá sa bude konať v slovenských mestách v piatok 28.9.2018.
„Existuje niekoľko odpovedí, ale zúžim to len na dva veľké problémy. Prvým je nerovnosť, avšak nie v príjme či v bohatstve, ale nerovnosť v moci. Technológie totiž dávajú moc tým, ktorí ju už majú, vládam a veľkým odvetviam.
V digitálnom svete máme menej ako dvanásť spoločností, ktoré sa dnes starajú takmer o všetko – Amazon, Google, Facebook, Apple, Microsoft, IBM, Baidu a Tencent v Číne a VKontakte v Rusku. Je veľmi nebezpečné dávať moc do rúk tak malému počtu ľudí.
Druhý problém je, že ľudia sa boja budúcnosti a technológií. Vedci a inžinieri vedia nájsť tie najlepšie riešenia pre všetko. Ale ľudia musia v tieto riešenia veriť a používať ich. Musíme veriť, že svet môže byť lepší aj s technológiami.“
Ste futurológ. Považujete teda sám seba za veštca či proroka?
„Absolútne nie. Veštec vám presne povie, čo sa stane. Avšak iba predstiera, že to vie. Ja nerobím žiadne ilúzie. Neviem presne, čo sa stane.