BRATISLAVA. Dieselové vlaky sú hlučné a znečisťujú prostredie. Čím iným sa však dá jazdiť na tratiach, ktoré ešte stále nemajú elektrinu?
Riešením by mohol byť nový, vôbec prvý vodíkom poháňaný vlak na svete Alstom Coradia iLint, ktorý mal v nedeľu premiérovú jazdu v nemeckom Dolnom Sasku.
Od pondelka sú dva takéto vlaky v komerčnej prevádzke. Premávať budú na stokilometrovom úseku medzi mestami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde a Buxtehude. Nahradia dieselové vlaky.
Hybridný elektrický vlak
Výhodou vodíkom poháňaného vlaku je, že jeho pohon neznečisťuje životné prostredie a je oveľa tichší ako ostatné vlaky.
Vlaky budú zatiaľ čerpať vodík z mobilnej pumpy pri stanici Bremervörde. Na jednu nádrž pritom dokáže vlak prejsť denne až tisíc kilometrov. Vlak Coradia iLint dosiahne rýchlosť najviac stoštyridsať kilometrov za hodinu.
Do roku 2021 chcú na trati vybudovať stálu čerpaciu stanicu a zároveň dodať štrnásť ďalších vodíkových vlakov.

Nejde o jediné nové ekologické riešenie v železničnej doprave v Nemecku.
Minulý týždeň tu predstavili hybridný elektrický vlak BOMBARDIER TALENT 3, ktorého prevádzka je tiež bez akýchkoľvek emisií. Zároveň je energeticky úsporný a výrazne tichší ako ostatné vlaky.
Vlak na batérie navrhla kanadská spoločnosť Bombardier Transportation, ktorá sa s podobným riešením vracia do Európy po šesťdesiatich rokoch.
"Približne štyridsať percent nemeckých železničných tratí nie je elektrifikovaných," vysvetľuje v tlačovej správe Michael Fohrer, riaditeľ nemeckej pobočky Bombardier Transportation.
Spoločnosť chce novým vlakom ponúknuť riešenie otázky znečistenia ovzdušia, klimatickej zmeny a nedostatku zdrojov v oblasti dopravy. Súčasný prototyp vlaku dokáže na batérie prejsť úsek dlhý štyridsať kilometrov.
Ekologickejšia doprava
S pokračujúcim vývojom a narastajúcou kapacitou batérií sa vlaky postupne dostanú ďalej.

Bombardier uvádza, že už na budúci rok dokážu ďalšie batériami poháňané vlaky precestovať až sto kilometrov.
Dvanásťmesačnú skúšobnú prevádzku začne nemecký dopravca Deutsche Bahn od budúceho roku.
Viaceré krajiny sa snažia spraviť železničnú prepravu čistejšou a ekonomicky výhodnejšou.
Napríklad v Holandsku od začiatku tohto roka vyrábajú sto percent elektriny pre všetky vlaky veterné elektrárne. Jedna veterná turbína pracujúca hodinu dodá vlaku toľko elektriny, aby prešiel takmer dvesto kilometrov.