Autor: Quark/Ľuboslav Lacko
Informácie uložené v mobilných telefónoch, počítačoch a tabletoch sa stávajú čoraz dôležitejším dôkazným materiálom pri vyšetrovaní rôznych kriminálnych činov.
Typická počítačová kriminalita zahŕňa hekerské prieniky, šírenie malvéru, poškodenie sieťových služieb firmy či organizácie, finančné podvody a krádeže intelektuálneho majetku.
Keďže ľudia majú zvyčajne pri sebe mobil, vznikajú digitálne dôkazy nielen pri počítačovej kriminalite, ale de facto pri akomkoľvek kriminálnom čine.

Digitálna forenzná analýza využíva Lockhardov princíp akcie a reakcie, pretože každá akcia vyvolá reakciu, v prípade mobilov, počítačov či tabletov zanechá digitálnu stopu.
Digitálna stopa je akákoľvek informácia s vypovedacou hodnotou v digitálnej podobe. Kľúčovým faktorom pre celý reťazec zainteresovaný na zbere a analýze dôkazov je zachovanie integrity digitálnej stopy.
Faradayov vak
Obzvlášť veľká pozornosť sa musí venovať zaisteniu mobilných telefónov a tabletov so SIM kartou.
“Znalec nájde v počítači žalovanej firmy softvér na preniknutie do iného počítača, aj dáta z počítača žalujúcej firmy. Zdanlivo jasný prípad. Čo ak sa však všetko odohralo opačne?
„
Po vypnutí sa telefón zamkne, preto sa tieto zariadenia spravidla zaisťujú v zapnutom stave. V takom prípade je však vďaka internetovému pripojeniu možné na diaľku vymazať údaje.
V súčasnosti je už táto funkcia pri moderných mobilných operačných systémoch štandardná, stačí byť prihlásený k príslušnej cloudovej službe.
Kriminalisti teda musia riešiť dve protichodné požiadavky: udržať zariadenie zapnuté a napájané, aby sa nevybila batéria, a zároveň zamedziť vzdialenému prístupu k zariadeniu.
Jediným riešením je vypnúť alebo rušiť GSM signál alebo odtieniť zariadenie.
Vypnutie GSM signálu pre zaisťovanie dôkazov je vlastne nemožné, nehovoriac o počte operátorov a národnom roamingu.
Rušenie signálu pripúšťa legislatíva len v špecifických prípadoch a vyšetrovanie účtovného podvodu a podobné delikty medzi ne rozhodne nepatria.