SME

Nad oceánmi je päť obrovských búrok. Nie je to nič nezvyčajné

Pre SME hovorí klimatológ Jozef Pecho.

Oko tropickej cyklóny Florence. Nad pobrežím USA sa môže doslova zastaviť.Oko tropickej cyklóny Florence. Nad pobrežím USA sa môže doslova zastaviť. (Zdroj: NASA/ESA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Nad oceánmi je momentálne päť tropických búrkových systémov. Dva z nich - hurikán a tajfún - v najbližších hodinách či dňoch zasiahnu ľuďmi obývané oblasti.

Super tajfún Mangkhut je momentálne najsilnejší tropický cyklón na svete. Jeho vetry dosahujú rýchlosť 273 kilometrov za hodinu.

Podobne silné búrkové systémy budú čoraz bežnejšie, môže za to klimatická zmena, hovorí pre SME klimatológ Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Najsilnejší tajfún na svete

Okrem piatich tropických cyklón sa teraz nad oceánmi nachádzajú akési zárodky budúcich tajfúnov a hurikánov. Tieto takzvané tropické poruchy sa ešte môžu rozvinúť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa tak stalo, v Atlantickom oceáne by mohlo byť päť tropických cyklón. Naposledy takáto situácia nastala pred takmer päťdesiatimi rokmi - medzi 10. a 12. septembrom 1971.

Napriek tomu však súčasný stav nad tropickými oceánmi nie je pre obdobie septembra zvláštny.

Prečítajte si tiež: Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru Čítajte 

"Množstvo tropických cyklón a porúch je síce pozoruhodné, ale pre toto obdobie nejde o nič mimoriadne," hovorí Jozef Pecho.

"V polovici septembra totiž dosahuje výskyt tropických cyklón v Pacifiku aj v Atlantiku svoj vrchol."

Najsilnejšie tajfúny a hurikány zvyčajne vznikajú v druhej polovici septembra. Z pohľadu intenzity nie je hurikán Florence mimoriadny ani extrémny.

"Supertajfún Mangkhut je už oveľa zaujímavejší. Pravdepodobne opäť prepíše tabuľky a poradie najsilnejších tajfúnov zaznamenaných v Tichom oceáne," hovorí klimatológ.

SkryťVypnúť reklamu

Mangkhut je momentálne najsilnejšou tropickou cyklónou na svete. Má priemer 900 kilometrov. Vnútri tohto tajfúnu dosahujú nárazové vetry rýchlosť viac ako 250 kilometrov za hodinu.

Supertajfún sa valí na Filipíny a ich hlavný ostrov Luzón zasiahne tento víkend. Neskôr sa cyklóna presunie nad juhovýchod Číny. Vtedy už bude tajfún slabnúť, no bude stále nebezpečný pre okolie Hongkongu, Macaa či vietnamského Hanoja.

Florence sa môže zastaviť

Pre obyvateľov Spojených štátov amerických je momentálne najnebezpečnejší hurikán Florence.

Hurikán síce zoslabol z kategórie 4 až na kategóriu 1 - rýchlosť jeho vetrov sa znížila na 175 kilometrov za hodinu -, no neustále predstavuje ohrozenie pre pobrežia Južnej a Severnej Karolíny.

Od štvrtka sa hurikán drží pri pobreží oboch štátov. V piatok sa už začal presúvať nad pobrežie a spustili sa obrovské búrky.

SkryťVypnúť reklamu

Pred príchodom nad pevninu Florence výrazne spomalil, a navyše sa môže stať, že hurikán nad pobrežím doslova ostane stáť.

klimatológ Jozef Pecho

"Pred príchodom nad pevninu Florence výrazne spomalil, a navyše sa môže stať, že hurikán nad pobrežím doslova ostane stáť," hovorí Pecho.

Hurikán tak môže niekoľko dní v pobrežnej oblasti prinášať smrtiace prívalové dažde, potopy a prinesie zrážky aj do vnútrozemia.

Podobná situácia, keď hurikán nad pevninou zastal, sa stala v USA minulý rok. Hurikán Harvey vtedy štyri dni pustošil oblasť Houstonu v Texase prívalovými dažďami. Aj pre tieto obavy už z oblastí, ktoré má hurikán Florence zasiahnuť, evakuujú milióny ľudí.

V Atlantiku sú momentálne tri hurikány - okrem Florence je tu aj Isaac, ktorý zasiahne Malé Antily s vetrami s rýchlosťou 96 kilometrov za hodinu.

Hurikán Helene by mal ísť nad otvorený oceán, neskôr sa však premení na posttropickú búrku a v pondelok sa presunie k západnej Európe. Exhurikán prinesie výdatné zrážky na Britské ostrovy a do Írska, píše web Severe Weather.

SkryťVypnúť reklamu

Hurikány v Atlantiku mali dobré podmienky na vznik preto, že prišli po období relatívneho pokoja. Ak sú totiž v atmosfére príliš silné vetry, môžu vznikajúcu búrku roztrhať. Ironicky sú preto na vznik hurikánu potrebné pokojné vetry.

Ovplyvní búrky klimatická zmena?

Existujú výskumy, ktoré hovoria, že počet tropických cyklón sa vplyvom klimatickej zmeny nezvýši.

Podľa klimatológa však treba počítať s tým, že sa výrazne zvýši počet tých najsilnejších tajfúnov a hurikánov.

"S rastúcou teplotou atmosféry a povrchu tropických oceánov sa zlepšujú aj energetické podmienky na vývoj silných tropických cyklón," vysvetľuje Pecho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu