SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Negatívne vlastnosti aj rozptyľovanie. Veda radí, ako prekonať rozchod

Po rozchode sa aktivuje centrum bolesti.

vedci otestovali tri stratégie, ktorými môžete zmierniť porozchodový stav.vedci otestovali tri stratégie, ktorými môžete zmierniť porozchodový stav. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Ako sa spieva v slávnej rockovej piesni od skupiny Nazareth, láska bolí.

Azda najbolestivejšou časťou väčšiny vzťahov je rozchod. Aj keď nemusíte cítiť fyzickú bolesť, vaše telo to vníma inak.

Keď stratíte partnera, mozog vám dáva najavo, že sa stalo niečo, čomu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť.

Našťastie existujú vedecky otestované spôsoby, ako môžete emocionálnu bolesť po rozchode zmierniť a na milovanú osobu postupne zabudnúť.

Ako prekonať rozchod podľa vedy

Či už ste rozchod podnietili vy, alebo niekto zlomil srdce vám, nemusíte iba počúvať smutné piesne, plakať sám doma, či vymetať všetky bary a snažiť sa zabudnúť.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mal by som, mohol som, mal som. Ako sa vyhnúť životu plnému ľútosti Čítajte 

Pri zotavovaní vám pomôžu aj psychologické stratégie, ktoré testovali vedci v tohtoročnej štúdii vo vedeckom časopise Journal of Experimental Psychology: General.

Štúdia prebiehala na malej vzorke 24 rozídených ľudí vo veku medzi 20 až 37 rokov. Na prekonanie nedávneho rozchodu s osobou, ktorú stále milovali, vyskúšali tri stratégie a každá sa ukázala byť účinná.

Nielenže znížili emocionálnu reakciu na partnera, jedna stratégia zmiernila aj pocity zamilovanosti voči bývalému partnerovi.

  • Myslite na negatívne vlastnosti bývalého partnera. Skupinu dobrovoľníkov požiadali, aby premýšľali nad negatívnymi stránkami svojho milenca, najmä nad otravnými zlozvykmi. Tento spôsob pomohol znížiť aj pocity zamilovanosti, no ľudia po ňom zároveň mali krátkodobo aj horšiu náladu než pred začatím výskumu.
  • Prehodnoťte svoj vzťah k láske ako takej. Pri tejto stratégii by ste si mali čítať (a uveriť) zmierlivé vyjadrenia ako: Je v poriadku milovať niekoho, s kým už nie som. Namiesto toho, aby ste so svojimi pocitmi bojovali, ich prijmete. Rovnako ako ostatné stratégie, aj táto znížila emocionálnu reakciu, keď dobrovoľníci videli fotku svojho partnera. No nemala vplyv na náladu ani pocit zamilovanosti.
  • Rozptýľte sa. Pri tejto stratégii by ste mali myslieť na pozitívne veci nesúvisiace s vaším partnerom. Môžete si tiež nájsť nové koníčky, ktoré vám pomôžu odviezť myšlienky ďaleko od rozchodu. Táto stratégia dobrovoľníkom pomohla cítiť sa lepšie, no nijako neovplyvnila pocity zamilovanosti voči ex. Autori štúdie ju preto radia používať iba občas na zvýšenie nálady v krátkom čase.

    "Rozptýlenie je formou vyhýbania sa, čo môže znižovať zotavenie z rozpadu vzťahu," vysvetľuje pre magazín TIME neurovedkyňa a autorka štúdie Sandra Langeslagová.

Rozptýlenie je formou vyhýbania sa, čo môže znižovať zotavenie z rozpadu vzťahu.

neurovedkyňa Sandra Langeslagová

Mnohí vedci vravia, že láska je emócia, no podľa neurovedkyne Langeslagovej je láska skôr naučená motivácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Láska totižto trvá dlhšie ako hnev, radosť či iné emócie. Je tiež zložitejšia, zažijete v nej príjemné aj nepríjemné pocity.

Ak je láska naučená, ľudia jej koniec najľahšie prekonajú zmenou svojho myslenia, ktoré si vyžaduje dlhý čas.

"Aby ste urobili trvajúcu zmenu, budete musieť svoje pocity lásky pravidelne usmerňovať," hovorí Langeslagová.

Najlepšie podľa neurovedkyne bude, ak si urobíte zoznam negatívnych vecí o svojom partnerovi a raz denne na ne budete myslieť. Krátkodobý zlý pocit odíde a z dlhodobého hľadiska sa budete cítiť lepšie.

Čo sa deje v mozgu po rozchode?

Vo väčšine štúdií, ktoré skúmajú vplyv konca vzťahu na ľudí, sa dobrovoľníci v rámci výskumu musia pozerať na fotografie svojho expartnera. Vtedy sa prejavia zmeny v mozgu a väčšina nepríjemných pocitov.

Skryť Vypnúť reklamu

Účinnou radou pre úspešné zvládnutie rozchodu by teda mohlo byť, aby ste sa vyvarovali stretávaniu s bývalým a nesledovali ho ani na sociálnych sieťach.

Prečítajte si tiež: Ako sa podľa vedy zamilovať i odmilovať na povel Čítajte 

Ak sa totiž partnera vidíte tesne po rozchode, nemusí vám byť iba zle a do plaču.

Veľakrát môžete byť takmer posadnutý, budete o ex neustále hovoriť kamarátom alebo ho budete sledovať na sociálnych sieťach a nebudete sa vedieť na nič sústrediť.

Za tieto pocity môže váš mozog. Neustále vás núti premýšľať o expartnerovi podobne, ako vám dáva najavo, že vás bolí malíček na nohe, ktorým ste náhodou zakopli o roh skrine.

Neurovedecká štúdia z roku 2011 ukázala, že v mozgoch ľudí, ktorí zažili (nechcený) rozchod, sa pri pohľade na fotku ex aktivuje rovnaké centrum mozgu ako pri pocite bolesti.

Neznamená to však, že rozpad vzťahu je v skutočnosti fyzická bolesť.

Skryť Vypnúť reklamu

Mozog vás len podobne ako pri narazenom malíčku upozorňuje, že ste v ohrození a mali by ste rozchodu venovať pozornosť.

Aj za to, že neviete prestať expartnera sledovať na instagrame či facebooku môže mozog.

Ďalšia malá štúdia z roku 2010 totiž ukázala, že po rozchode sa u ľudí môže aktivovať aj oblasť, ktorá súvisí s motiváciou, odmenou a zohráva rolu aj pri závislosti na drogách.

Partner, sa pre niektorých rozídených ľudí stane akousi drogou a každý kontakt s ním je ako ďalšia dávka.

Dobrá správa je, že nepríjemné pocity po rozchode časom zmiznú. Nikto vám nevie povedať, ako presne bolesť po rozchode bude trvať, no podľa jednej štúdie vo vedeckom časopise Journal of Positive Psychology to bude približne jedenásť mesiacov.

Po tejto dobe si už budete môcť povedať, že i keď ste zažili negatívnu skúsenosť, dokázali ste sa z nej poučiť pre budúcnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Sex a sexualita

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Rozchod, Sex a vzťahy
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti kontrolujú dodržiavanie protipandemických opatrení na železničnej stanici v Košiciach.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

7 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

16 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.