SME

Poradíme vám, ako vybrať správny notebook pre študenta

Mal by byť malý pre denné prenášanie, odolný, aby vydržal nejeden pád.

(Zdroj: Asus)

Dokonalý študentský notebook by vás mal aj zabaviť a hlavne finančne nezruinovať.

Mal by tiež byť prenosný, s dobrou batériou a uspokojivým výkonom. Ako vybrať správne zariadenie pre študenta?

Aký rýchly musí byť študentský notebook?

Budete si väčšinu času len robiť poznámky, alebo aj strihať videá, programovať, alebo robiť zložité výpočty? Výkon notebooku by mal presne odzrkadľovať požiadavky konkrétneho študijného odboru – aby ste zbytočne nepreplácali, alebo naopak, nešetrili na nesprávnom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Ak väčšinu štúdia strávite v internetovom prehliadači a Worde, tak si vystačíte aj so základným procesorom Intel Core i3 a kompaktným 13,3-palcovým displejom. V tomto prípade je dôležitejšia výdrž batérie a hlavne kvalitná klávesnica.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri programovaní a tvorbe multimediálneho obsahu sú požiadavky na výkon výrazne vyššie, výkonný dvojjadrový alebo aspoň základný štvorjadrový procesor, minimálne osem gigabajtová pamäť a rýchly disk SSD.

Navyše čím väčší displej a vyššie rozlíšenie, tým viac zobrazených informácií. Pokojne si priplaťte za jemné 4K, budúcnosť je vo vysokom rozlíšení. Zbytočne si ale nepriplácajte za dotykové ovládanie, zvyšuje cenu a odoberá energiu batérii.

Pre najnáročnejšie výpočty a spracovanie videa vo vysokom rozlíšení sa poobzerajte po skutočne výkonnom notebooku s plnohodnotným štvorjadrovým procesorom, dostatkom pamäte a využitie tu nájde samostatný grafický čip od AMD alebo Nvidie.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ plánujete notebook každý deň so sebou nosiť na prednášky, tak by ste nemali prehliadať ani jeho konštrukciu. Lacné plasty vydržia pár semestrov, s odolným a pevným telom notebook prežije aj menej šetrné zaobchádzanie a tie najlepšie odolajú prachu či tekutine.

Nech ho nemusíte stále nabíjať

Elektrickú zástrčku nemusíte mať po ruke vždy a nie je nič horšie, ako keď sa vám notebook vypne v polovici prednášky. Výdrž práce na batériu by preto mala byť jednou z priorít, pokiaľ svoj notebook plánujete používať denne na rôznych miestach.

Dnes už našťastie neplatí pravidlo, že výkonný notebook nevydrží fungovať na batériu viac ako pár hodín, no pri výbere toho svojho by ste aj tak mali byť opatrní a dobre si overiť jeho výdrž.

Oficiálne hodnoty od výrobcu sa nemusia zhodovať s realitou, vyhľadajte preto recenzie na vami vybraný notebook a zistite, ako zvláda nielen nenáročné robenie poznámok, ale aj multimediálnu zábavu a prezeranie webu.

SkryťVypnúť reklamu

Zamerajte sa aj na rýchlosť nabíjania a veľkosť adaptéra. Hlavne pri výkonnejších notebookoch môže byť adaptér nepríjemnou príťažou, ktorú by ste najradšej nevytiahli z bytu, či internátu.

Notebook, pri ktorom budete hľadať zásuvku už po troch hodinách nie je tým pravým spoločníkom na prednášky. Päť hodín je minimum, pod ktoré neodporúčame ísť a naopak, ak váš notebook bez problémov zvládne deväť hodín, je skvelým adeptom na digitálny poznámkový blok.

Na pamäti nešetrite

Čím menší a tenší notebook si donesiete domov, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si v ňom svojpomocne nevymeníte absolútne nič. Pred kúpou si preto dobre zvážte nároky aplikácií, ktoré budete počas najbližších rokov používať.

Na úplne najlacnejšom notebooku za lákavých 200 eur objavíte obmedzenia operačnej pamäte veľmi rýchlo, možno už pri piatej otvorenej záložke v internetovom prehliadači.

SkryťVypnúť reklamu

Operačná pamäť s kapacitou 2 gigabajty je nedostatočná aj pre nenáročného používateľa, no napriek tomu je stále prítomná v lacných notebookoch a Windows tabletoch. Týmto produktom sa určite vyhnite a vyžadujte aspoň dvojnásobnú kapacitu.

Náročné grafické programy a editácia videa vo vysokom rozlíšení vyžaduje ešte viac. Odporúčame kupovať notebook s aspoň ôsmymi gigabajtami operačnej pamäte, ale nič nepokazíte, ak si priplatíte za jej dvojnásobok.

Pri dátovom úložisku máte voľnejšie ruky, keďže objemné dáta môžete pokojne skladovať na externom disku, prípadne NAS zariadení, alebo na cloude.

Preto pokiaľ to je možné, dajte prednosť rýchlosti pred kapacitou, alebo nájdite zlatú strednú cestu. Bežné pevné disky vás budú spomaľovať aj pri bežnej práci, za kapacitne veľké SSD si však stále poriadne priplatíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie riešenie ponúkajú väčšie multimediálne a herné notebooky, do ktorých sa okrem rýchleho SSD zmestí aj klasický pevný disk. A kombinácia 256 gigabajtového SSD s terabajtovým pevným diskom je univerzálny sen.

Technológie, ktoré už nepotrebujeme

Výstup na starý CRT monitor, DVD mechanika, či bežný USB port. Svet technológií sa mení obrovským tempom a preto je úplne zbytočné od svojho nového notebooku vyžadovať, aby myslel na mŕtve technológie.

Tu patrí optická mechanika, ktorá v notebooku zaberá vzácne miesto. Výrobcovia si jej zbytočnosť našťastie uvedomili už pred niekoľkými rokmi a jej miesto radšej vypĺňajú väčšou batériou, alebo jednoducho zmenšujú rozmery notebooku.

Ak z nejakého dôvodu predsa len budete občas potrebovať pracovať s CD, DVD alebo Blu-ray diskom, tak si dokúpte externú mechaniku. Pripája sa cez USB konektor a zaplatíte za ňu menej ako 30 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojom novom tenkom notebooku budete zbytočne hľadať rôzne staré porty, či už pre pripojenie analógového monitora, LAN konektora a pri tých najtenších možno nenájdete ani klasický USB konektor a čítačku pamäťových kariet.

Daň za miniaturizáciu vám z peňaženky vytiahne desiatky eur za rôzne redukcie, teda ak ich ešte vôbec budete potrebovať. Dnes je už všetko na internete a je výrazne jednoduchšie rôzne súbory a poznámky zdieľať cez cloud, ako ich nahrávať na USB kľúče.

Navyše bezdrôtové je dnes už takmer všetko, od myší cez klávesnice, tlačiarne, slúchadlá a Wi-Fi poznajú už fotoaparáty, či reproduktory.

Vyskúšajte dve zariadenia v jednom

Pri tvorbe poznámok a prác sa nemusíte spoliehať len na klávesnicu a myš. Zariadenia typu dva v jednom totiž fungujú rovnako dobre v klasickom režime notebooku, ako aj v režime tabletu.

SkryťVypnúť reklamu

Behom pár sekúnd tak môžete kresliť poznámky na displej s pomocou dotykového pera, aby ste následne za ďalších pár sekúnd písali text na plnohodnotnej klávesnici. Tieto univerzálne zariadenia sú veľmi šikovné, aj keď kompromisy sa im stále nevyhýbajú.

V ponuke obchodov narazíte na dve kategórie zariadení. Prvá je vlastne klasickým notebookom, pri ktorom môžete úplne vyklopiť klávesnicu. Takýto notebook je trošku ťažší a na dlhšie používanie v režime tabletu nevhodný.

Druhou kategóriou sú výkonné tablety s odnímateľnou klávesnicou, pri ktorých sa predpokladá primárne ovládanie dotykom. Zabudnite však na tablety so systémom od Google alebo Apple, na plnohodnotnú prácu stále potrebujete normálny operačný systém.

A nakoniec nemajte vysoké očakávania od výkonu. Cenovo dostupné modely sú vo väčšine prípadov vybavené priemernými procesormi a za vyšší výkon si budete musieť poriadne priplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu