
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Sonda New Horizons opäť urobila fotografie v najväčšej vzdialenosti od Slnka.
Tentokrát sú snímky dôležité najmä preto, že ukazujú ďalší cieľ sondy - drobný objekt v Kuiperovom páse nazvaný Ultima Thule. V gréckej mytológii sa takto označuje záhadný a vzdialený severský ostrov.
Prvé objavenie objektu na záberoch sondy je dôležité pre vedcov pracujúcich na misii, môžu tak lepšie upraviť jej kurz.
Ultima Thule
- Ultima Thule, alebo aj 2014 MU69, je objekt v Kuiperovom páse, ktorý v roku 2015 vybrali ako ďalší cieľ sondy New Horizons.
- Teleso môže mať v priemere 35 kilometrov. Okolo Slnka obehne raz za 293 rokov.
- Kuiperov pás je oblasť v slnečnej sústave, ktorá sa nachádza za obežnou dráhou Neptúna. Pás je tvorený z vesmírnych telies, do ktorých patrí napríklad aj trpaslíčia planéta Pluto.
"Je to ako hľadať ihlu v kope sena. Na týchto prvých záberoch sa Ultima ukazuje len ako výbežok na strane hviezdy v pozadí, ktorá je približne sedemnásťkrát jasnejšia," vysvetľuje v článku Národného úradu pre letetctvo a vesmír projektový vedec New Horizons Hal Weaver.
"No Ultima bude jasnejšia a ľahšie pozorovateľná, keď sa k nej kozmická loď priblíži."
V čase, keď sonda zachytila objekt (16.8.), bola od neho vzdialená 172 miliónov kilometrov.
New Horizons by mala ku objektu v doraziť dňa 1. januára 2019 po šiestej hodine ráno.
Prelet okolo Ultima Thule bude prvým blízkym skúmaním malého objektu v Kuiperovom páse a tiež najvzdialenejším skúmaním iného vesmírneho telesa. New Horizons tak zlomí vlastný rekord z júla 2015, keď preletela okolo trpaslíčej planéty Pluto.