MYS CANAVERAL. Z floridského mysu Canaveral v nedeľu po sobotňajšom odkladeu úspešne odštartovala raketa so sondou Parker Solar Probe, ktorá zamieri k Slnku a priblíži sa k nemu na rekordných šesť miliónov kilometrov.
Raketa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odštartovala presne o 3:31 miestneho času (9:31 SELČ).
Nové poznatky o Slnku

Sonda má vniesť nové svetlo do poznatkov o Slnku, merania elektrických a magnetických polí a má tiež fotografovať slnečnú atmosféru.
Nesie prístroje, ktoré majú byť schopné zaznamenať detaily nezachytiteľné z väčšej vzdialenosti. Je chránená obalom, ktorý jej umožní obstáť aj v teplote okolo 1370 stupňov Celzia.
Sondu do kozmu vyniesla raketa Delta IV Heavy, ktorej vzlet bol viditeľný do vzdialenosti mnohých kilometrov.
Sonda je pomenovaná po americkom astrofyzikovi Eugenovi Parkerovi, ktorý v 50. rokoch správne predpovedal existenciu solárneho vetra.
NASA podľa médií prvýkrát pre názov sondy použila meno dosiaľ žijúceho vedca.
Napriek skorej rannej hodine štart na mieste sledovalo niekoľko tisíc divákov, medzi ktorými bol tiež 91-čný Parker a jeho rodina.
"Jediné, čo môžem povedať, je 'tak a je to'. Nasledujúcich niekoľko rokov sa budeme učiť," povedal vedec k štartu.
"Musím prejsť od hryzenia nechtov pri štarte k premýšľaniu o všetkých tých zaujímavých veciach, ktoré stále neviem a ktoré, ako predpokladám, sa vyjasnia v nasledujúcich piatich, šiestich alebo siedmich rokoch," dodal v rozhovore s televíziou NASA.
"Som rád, že tu môžem byť s ním. Tejto misii žiadne iné meno neprislúcha," povedal šéf vedeckej misie NASA Thomas Zurbuchen.
Najbližšie k Slnku
Ako píše agentúra AP, zo Zeme k Slnku je to 150 miliónov kilometrov a sonda, ktorá dosiahne rýchlosť 690-tisíc kilometrov za hodinu, sa dostane do vzdialenosti, ktorá činí štyri percentá tejto diaľky.
Bude teda sedemkrát bližšie než predchádzajúca vesmírna loď Helios 2 vyslaná k Slnku v roku 1976.
Vedecká pracovníčka Nicola Foxová z Univerzity Johnsa Hopkinsa pri štarte sonde zaželala: "Leť dievčatko, leť !! a dotkni sa Slnka".
Parker Solar Probe mešká
Pôvodne bol štart ohlásený na sobotu, ale musel byť niekoľkokrát odložený a nakoniec sa odpočet zastavil minútu a 55 sekúnd pred štartom.
Odklad bol spôsobený senzorom, ktorý stráži tlak hélia. Dnes bolo pre štart vymedzených 65 minút.
Misia Parker Solar Probe, ktorej náklady dosiahli 1,5 miliardy dolárov, má už týždenné meškanie. Za to vraj tiež mohli problémy s raketou.
Sonda s hmotnosťou takmer 700 kilogramov využije aj gravitáciu planéty Venuša.
Je vybavená ochrannou vrstvou schopnou absorbovať žiarenie a udržať vnútri sondy teplotu 29 stupňov Celzia.
Sonda má uskutočniť 24 obletov a koniec jej misie je naplánovaný na rok 2025.
Najväčšie priblíženie dosiahne v závere roka 2024, kedy sa dostane na vzdialenosť 6,2 milióna kilometrov od povrchu Slnka.
Slnku najbližšia planéta Merkúr obieha okolo našej hviezdy vo vzdialenosti okolo 58 miliónov kilometrov.