SME

Európska vlna horúčav mala na britských plameniakov nezvyčajný účinok

Kladenie vajec spustila vlna horúčav.

Žiadne z vajíčok, ktoré plameniaky nakládli, nebolo oplodnené. Ošetrovatelia im dali vysedieť iné.Žiadne z vajíčok, ktoré plameniaky nakládli, nebolo oplodnené. Ošetrovatelia im dali vysedieť iné. (Zdroj: Wildfowl & Wetlands Trust)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Vlny horúčav, ktoré v posledných dňoch trápili obyvateľov Európy, potešili aspoň niekoho.

Prečítajte si tiež: Vidieť mláďatá manty veľkej je vzácne. Teraz objavili celé jasle Čítajte 

Šiestim plamienakom v anglickej rezervácii Slimbridge zrejme vysoké teploty pripomenuli domov a prvýkrát po pätnástich rokoch nakládli vajíčka.

Nanešťastie neboli oplodnené a žiadne mláďatá sa z nich nevyliahli.

Ošetrovatelia situáciu dokonale vyriešili, informuje britská nadácia pre divoké vtáctvo a mokrade Wildfowl & Wetlands Trust (WWT).

Podsunuli im vajíčka

Exotické vtáky druhu plameniak žltonohý nakládli dokopy deväť neoplodnených vajíčok.

SkryťVypnúť reklamu

Aby chovatelia naplnili očakávania plameniakov, do hniezd im vsunuli oplodnené vajíčka od iného blízkeho druhu plameniaka.

Dali sme im mladé plameniaka čilského, aby ich vychovali ako vlastné. Je to skvelá motivácia a vtákom to obohacuje život.

manažér chovu vtákov Mark Roberts

"Keďže boli plameniaky žltonohé v úplnom rodičovskom režime, dali sme im mladé plameniaka čilského, aby ich vychovali ako vlastné. Je to skvelá motivácia a vtákom to obohacuje život," vysvetľuje v tlačovej správe WWT manažér chovu vtákov Mark Roberts.

Chovatelia nenahradili úplne každé vajíčko. Chcú ružové vtáky podporiť v tom, aby ešte nejaké vajíčka nakládli. Dúfajú, že niektoré z nich budú oplodnené.

Snažili sa ich rozmnožiť

Na svete v súčasnosti žije šesť druhov plameniakov. Plameniaky žltonohé sú pôvodom z Ánd v Argentíne, Bolívii, Čile a Peru. Sú nájvzácnejšie na svete, žije ich odhadom už len 38- až 39-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sú ako druh zaradené do kategórie ohrozené. Znamená to, že ak sa im nezlepšia podmienky na život a rozmnožovanie, plameniakom hrozí vyhynutie.

Prečítajte si tiež: Prečo sú papagáje také inteligentné? Vedci našli odpoveď v mozgu Čítajte 

Práve rozmnožovanie je pre tieto ružové vtáky s dlhými žltými nohami najväčší problém.

"Kŕdeľ podporujeme v rozmnožovaním tým, že im pomáhame budovať hniezda, ale nie je pochýb o tom, že nedávne teplo malo požadovaný účinok," dodáva Roberts.

Spojené kráľovstvo zažilo teplotne rekordný máj a druhý najhorúcejší jún vôbec.

V rezervácii Slimbridge plameniaky naposledy kládli vajcia v roku 2003, no úspešne sa rozmnožili naposledy v roku 1999. Jedno z mláďat, ktoré sa vtedy vyliahlo, sa teraz stará o svoje čilské mláďa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu