SME

Cez víkend pozorujte Perzeidy. Nenaruší ich ani svit Mesiaca

Uvidíte aj Venušu, Saturn, Jupiter a Mars.

Perzeidy nad ďalekohľadmi VLT. Perzeidy nad ďalekohľadmi VLT. (Zdroj: ESO/S. Guisard)

BRATISLAVA. Ak nebude zamračené, sledovanie obľúbeného meteorického roja Perzeíd by tento rok nemalo nič narušiť.

Jeho maximum sa odohrá v noci z nedele 12. augusta na pondelok 13. augusta. V tomto čase by ste ich mali vidieť na oblohe aj vyše sto za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde pozorovať Perzeidy

Meteory uvidíte prelietavať po celej oblohe. Nemusíte sa teda pozerať priamo na súhvezdie Perzeus na severovýchodnom obzore, z ktorého zdanlivo vylietavajú, píše v emaili pre SME Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Perzeidy sú obľúbené najmä pre teplé letné počasie, ktoré vytvára pohodlné podmienky pre pozorovanie. Najlepšie môžete roj vidieť na miestach bez svetelného znečistenia oblohy. Vydajte sa preto mimo mesta.

Sledovanie roja nenaruší ani jas Mesiaca, ktorý bude práve vo fáze blízko novu. Ak nestihnete pozorovanie roja počas maxima, aktívny bude ešte približne do druhej polovice augusta. Počet meteorov za hodinu však bude postupne klesať.

Pozorujte aj planéty

Na víkendovej oblohe budú dobre viditeľné aj planéty Venuša, Mars, Jupiter či Saturn.

"Na západe po západe Slnka stále intenzívne svieti Venuša v súhvezdí Panny. Jej viditeľnosť sa mierne zhoršuje, pretože ju čoraz viac pohlcuje svetlo Slnka. Ale do začiatku septembra by sme ju mali celkom hravo zbadať," vysvetľuje Husárik.

SkryťVypnúť reklamu

Naľavo od Venuše zbadáte jasný Jupiter v súhvezdí Váhy. V Strelcovi na pozadí Mliečnej cesty sa zas skvie Saturn, píše Husárik. S lepším ďalekohľadom môžete pozorovať aj jeho prstence. Naľavo od Saturna v súhvezdí Kozorožec uvidíte aj červenkastú farbu Marsu.

Vavrincove slzy

Prečítajte si tiež: Perzeidy prinesú šťastie aj poznatky o kométe Čítajte 

Prezeidy sú jedny z najpravidelnejších meteorických rojov a ľudovo sa nazývajú aj slzičky svätého Vavrinca, ktorého sviatok pripadá na 10. augusta.

Roj vzniká pri prechode Zeme cez stopu, ktorú za sebou zanechala kométa Swift-Tuttle.

Na oblohe potom vidíte "padajúce hviezdy", čo sú v skutočnosti zrnká z ostatkov kométy, ktoré zhoria pri prelete zemskou atmosférou. Materská kométa sa k Zemi vracia raz za 134 rokov, naposledy okolo nás preletela v roku 1992.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu