Článok vyšiel pôvodne na webe The Conversation. Autor je mikrobiológ.
Ak pracujete v kancelárii, je celkom možné, že máte kolegov, pri ktorých by ste sedeli oveľa radšej, než pri iných. Nehovoríme pritom iba o dobrých či zlých vlastnostiach - dobrým dôvodom môže byť aj to, aký čistý stôl majú.
Bežný kancelársky stôl má podľa zistení štyristokrát viac baktérií než toaletná doska. Znamená to, že mnoho zamestnancov je v riziku, že ochorejú kvôli špinavým stolom.
Výskumníci z Arizonskej univerzity zistili, že najbežnejším zdrojom baktérií sú ľudia. V porovnaní so ženami majú muži na a v okolí svojich stolov, telefónov, počítačov, klávesníc, zásúvok a osobných vecí tri až štyrikrát viac baktérií.
Dôvodom by mohlo byť, že muži majú väčšie stoly, čo znamená väčšiu plochu pre baktérie, ale môžu mať aj v priemere nižšie štandardy osobnej hygieny.
Ako mikrobiológovia sa na kancelárie pozeráme ako na človekom vytvorené prostredie. Predpokladá sa, že mikroflóra (všetky baktérie, vírusy, huby a ďalšie mikróby) je vo vytvorenom prostredí oveľa menej rozmanitejšia ako v prírode.
Takisto sa predpokladá, že mikroflóru môže výrazne ovplyvniť okolitá geografia.
Podľa výskumníkov bolo napríklad nemožné od seba rozlíšiť mikrobiálnu zmes z kancelárií v San Franciscu a New Yorku. Kancelárske baktérie v arizonskom Tucsone už boli kvôli vyšším teplotám a okolitému púštnemu prostrediu iné.
Takisto je jasné, že mikróby v kanceláriách z dvoch rôznych miest sú si podobnejšie než napríklad mikróby v kancelárii a kuchyni v tej istej budove.
Nastal čas vyčistiť si telefón
Ľudia sú najväčším zdrojom mikroorganizmov na stole - väčšina baktérií v kanceláriách pochádza z ľudí.
Počítačová klávesnica a myš sú pre mnohých ľudí normálnou časťou kancelárií. Neprekvapí však, že každým úderom klávesu sa mikroorganizmy nanášajú aj prenášajú.

Výskumy o klávesniciach mimo kancelárskeho prostredia našli patogénne baktérie v nemocniciach, zatiaľ čo na univerzitných klávesniciach s viacerými používateľmi objavili širšie spektrum organizmov, vrátane niektorých žalúdočných baktérií.
Mikrobiálna flóra na mobilných telefónoch sa tiež dostala do pozornosti, zrejme preto, ako blízko sa dostávajú k ústam či ušiam.
Výsledky výskumov sa líšia v množstve mikróbov na bežnom telefóne, no podľa štúdie Arizonskej univerzity sa na mobiloch nachádza desaťkrát viac baktérií než na väčšine toaletných dosiek.
Pozor na papiere a poháre
Väčšina papierovania teraz prebieha digitálne, takže je náchylná na celkom iné vírusy. Napriek tomu mnohí z nás pravidelne prichádzajú do styku s viacerými kusmi papiera.
Len si spomeňte: poznámky počas porady, lístočky na kolegovom stole, noviny alebo knihy počas obednej prestávky.

Papier a obzvlášť knihy z knižnice nie sú zvyčajným zdrojom kontaminácie, ale napriek tomu sa napríklad vo Veľkej Británii vyžaduje od čitateľov, aby si nevyberali knihu vtedy, ak sú chorí.
Chorí čitatelia musia tiež upovedomiť vedenie knižnice, ktoré môže rozhodnúť buď o dezinfekcii či likvidácii výtlačku. Zákon, ktorý oznámenie vyžaduje, vzišiel z prípadu šírenia šarlachu človekom, ktorý používal ako knižnú záložku kúsok kože.
Rovnako prekvapujúce je aj nariadenie britskej vládnej agentúry Public Health England o znovu použiteľných kávových hrnčekoch, ktoré majú ľudia poriadne umyť, aby sa zabránilo rastu baktérií. Výskum ukázal, že až 90 percent hrnčekov v kancelárskych kuchyniach pokrývajú baktérie a 20 percent z nich má aj stopy po výkaloch.
Ak ste niekedy chceli dôvod na vlastný pohár, nech sa páči.
Žiadne pero nie je bezpečné
Existujú aj dôkazy o prežívaní mikroorganizmov na písacích potrebách v kanceláriách. Báť by ste sa však mali iba vtedy, ak hryziete perá a požičiavate ich ľuďom s chabými hygienickými návykmi.
Samozrejme, žiaden kancelársky povrch nie je navrhnutý tak, aby podporoval rast baktérií. Ak ich udržujete čisté, nebude v nich veľa nepríjemných prekvapení.
Čoraz viac je však jasné, že svoje okolie si personalizujeme vlastnými mikróbami, či už na klávesnici, kávovom hrnčeku či priamo topánkami na nohách.
Autor: Michael Loughlin