BRATISLAVA. Od našich vzdialených príbuzných - ľudoopov - sa odlišujeme v mnohom. No jeden rozdiel bije do očí až príliš.

Šimpanzy, orangutany či gorily sú celé chlpaté. Ľudia o väčšinu svojho ochlpenia prišli a v súčasnosti svoju nahú kožu ukrývajú pod viaceré vrstvy oblečenia.
Má to zmysel. V studenom podnebí by ste bez oblečenia zamrzli. Na silnom slnku vás zas odev chráni pred slnečným žiarením.
Napriek tomu sú ľudia, ktorí stále chodia nahí a nehovoríme o nudistoch. Niektoré domorodé kmene lovcov a zberačov žijú v takmer úplnej nahote, akoby im oblečenie v drsných podmienkach vôbec nechýbalo.
Prečo sa teda ľudia v dávnej minulosti začali obliekať a kedy vzniklo prvé oblečenie?
Kedy ľudia stratili ochlpenie
Dávni ľudia si zrejme začali svoje nahé telo zakrývať hocičím, čo v prírode našli.
Ich prvé primitívne odevy tvorili kožušiny, koža, listy či trsy trávy, ktoré si rôzne zavesili a omotali okolo tela.
Problém je, že sú tieto materiály biologicky rozložiteľné. V prírode tak po tých najstarších odevoch nezostali stopy . Vedci sa preto museli rozlúčiť s priamym fosílnym dôkazom o dávnom odievaní.
Našťastie ho však archeológovia nepotrebovali. Vďaka nezvyčajnému zdroju dostali odpovede aj na otázky, ktoré zrejme nehľadali. Zistili, kedy človek prišiel o ochlpenie, kedy sa prvýkrát obliekol ale aj to, kedy sa až príliš zblížil s predkom goríl.