SME

Na Marse by ste mali nohy v teple a hlava by vám mrzla

Trvá mesiace, kým prach na Marse usadne.

Záber Marsu zo sondy Viking.Záber Marsu zo sondy Viking. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Aj Mars bol pred miliardami rokov modrou planétou. Bolo na ňom teplo, na povrchu mal vodu a zrejme mohol byť aj obývateľný.

Dnes Mars poznáme ako červenú planétu – akúsi vesmírnu púšť, ktorá je takmer dvakrát menšia ako Zem. Svoje dávne vodné bohatstvo dnes ukrýva – ako ľadové čiapočky a podpovrchové jazero.

Prečo sa vlastne Mars nazýva červená planéta a ako by ste sa cítili, keby ste sa postavili na jeho povrch?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo červená planéta?

Mars je v súčasnosti studená a prašná púšť s veľmi riedkou atmosférou, ktorú tvorí z veľkej časti oxid uhličitý, dusík a argón.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste sa na planéte ocitli, oblohu by ste nevideli modrú ako na Zemi. Nebo nad vami by bolo hmlisté a červenkasté. Okolo vás by totiž lietal prach.

Červenkastý odtieň celej planéte dodáva železo v marťanskej pôde, takzvanom regolite. Železo pri oxidácii, teda hrdzavení, sčervenie a keď sa takýto červený prach dostane do atmosféry, z diaľky planéta pôsobí ako červená.

V skutočnosti má povrch Marsu mnoho odtieňov. Od hnedej cez žltohnedú po zlatú.

Vetry na Marse sú také silné, že dokážu prach úplne rozvíriť a zakryť ním celú planétu. Trvá aj niekoľko mesiacov, kým prach úplne usadne.

Pred 3,5 miliardami rokov zažíval Mars aj potopy. V súčasnosti už voda na povrchu nie je. Voda na Marse sa nachádza už iba vo forme ľadu na polárnych čiapočkách a na južnom póle je aj tečúca voda vo forme jazera pod ľadovcom.

SkryťVypnúť reklamu

Hlava v zime, nohy v jari

Mars má podobne ako Zem rozlíšiteľné ročné obdobia. Trvajú však omnoho dlhšie, pretože Mars dlhšie obieha okolo Slnka.

Najdlhšie z marťanských období trvá jar na severnej hemisfére (jeseň na južnej) – 194 marťanských dní. Najkratšia je jeseň na severnej pologuli (jar na južnej), trvá 142 marťanských dní.

Prečítajte si tiež: Rakety NASA či SpaceX nás na Mars nedostanú, hovorí bývalý astronaut Čítajte 

Mars sa od Slnka nachádza v priemere 228 miliónov kilometrov a slnečné svetlo naň putuje trinásť minút. Teploty na Marse sa môžu pohybovať od 20 stupňov po -153 stupňov Celzia. Teplo z planéty pre jej riedku atmosféru rýchlo uniká.

Rozdiely v teplote by ste cítili aj priamo na koži. Ak by ste sa napoludnie postavili na marťanský rovník, pri nohách by ste cítili teplotu 24 stupňov a pri hlave nula stupňov Celzia.

Mars má mnoho zaujímavých povrchových štruktúr, napríklad najväčší vulkán v celej našej slnečnej sústave – Olympus Mons. Je vysoký 25 kilometrov, teda takmer trikrát vyšší ako Mount Everest.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé ľuďmi vyrobené objekty sa Marsu dotkli v roku 1971. Sovietske sondy Mars 2 a Mars 3 však prestali fungovať hneď po pristátí. Neskôr sa prvé pristátie úspešne podarilo americkým sondám Viking 1 a Viking 2.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu