BRATISLAVA. Aj Mars bol pred miliardami rokov modrou planétou. Bolo na ňom teplo, na povrchu mal vodu a zrejme mohol byť aj obývateľný.
Dnes Mars poznáme ako červenú planétu – akúsi vesmírnu púšť, ktorá je takmer dvakrát menšia ako Zem. Svoje dávne vodné bohatstvo dnes ukrýva – ako ľadové čiapočky a podpovrchové jazero.
Prečo sa vlastne Mars nazýva červená planéta a ako by ste sa cítili, keby ste sa postavili na jeho povrch?
Prečo červená planéta?
Mars fakty
- Deň na Marse trvá 24,6 pozemskej hodiny. Za tento čas sa planéta otočí okolo svojej osi.
- Marťanský deň sa nazýva solárny deň (sol).
- Rok na Marse trvá 687 pozemských dní. Za tento čas planéta obehne okolo Slnka.
- Má polomer 3390 kilometrov, Mars je veľký približne ako polovica Zeme.
- Mars je terestriálna planéta.
- Má dva mesiace.
Mars je v súčasnosti studená a prašná púšť s veľmi riedkou atmosférou, ktorú tvorí z veľkej časti oxid uhličitý, dusík a argón.
Ak by ste sa na planéte ocitli, oblohu by ste nevideli modrú ako na Zemi. Nebo nad vami by bolo hmlisté a červenkasté. Okolo vás by totiž lietal prach.
Červenkastý odtieň celej planéte dodáva železo v marťanskej pôde, takzvanom regolite. Železo pri oxidácii, teda hrdzavení, sčervenie a keď sa takýto červený prach dostane do atmosféry, z diaľky planéta pôsobí ako červená.
V skutočnosti má povrch Marsu mnoho odtieňov. Od hnedej cez žltohnedú po zlatú.
Vetry na Marse sú také silné, že dokážu prach úplne rozvíriť a zakryť ním celú planétu. Trvá aj niekoľko mesiacov, kým prach úplne usadne.
Pred 3,5 miliardami rokov zažíval Mars aj potopy. V súčasnosti už voda na povrchu nie je. Voda na Marse sa nachádza už iba vo forme ľadu na polárnych čiapočkách a na južnom póle je aj tečúca voda vo forme jazera pod ľadovcom.
Hlava v zime, nohy v jari
Mars má podobne ako Zem rozlíšiteľné ročné obdobia. Trvajú však omnoho dlhšie, pretože Mars dlhšie obieha okolo Slnka.
Najdlhšie z marťanských období trvá jar na severnej hemisfére (jeseň na južnej) – 194 marťanských dní. Najkratšia je jeseň na severnej pologuli (jar na južnej), trvá 142 marťanských dní.

Mars sa od Slnka nachádza v priemere 228 miliónov kilometrov a slnečné svetlo naň putuje trinásť minút. Teploty na Marse sa môžu pohybovať od 20 stupňov po -153 stupňov Celzia. Teplo z planéty pre jej riedku atmosféru rýchlo uniká.
Rozdiely v teplote by ste cítili aj priamo na koži. Ak by ste sa napoludnie postavili na marťanský rovník, pri nohách by ste cítili teplotu 24 stupňov a pri hlave nula stupňov Celzia.
Mars má mnoho zaujímavých povrchových štruktúr, napríklad najväčší vulkán v celej našej slnečnej sústave – Olympus Mons. Je vysoký 25 kilometrov, teda takmer trikrát vyšší ako Mount Everest.
Prvé ľuďmi vyrobené objekty sa Marsu dotkli v roku 1971. Sovietske sondy Mars 2 a Mars 3 však prestali fungovať hneď po pristátí. Neskôr sa prvé pristátie úspešne podarilo americkým sondám Viking 1 a Viking 2.