Hľadá rastliny, ktoré dokážu prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach. Fyziológ rastlín Martin Bačkor z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa preto 10. augusta vydá na mesačnú expedíciu na arktické Špicbergy.
Zážitky Martina Bačkora z expedície do Arktídy si budete môcť počas augusta prečítať aj v denníku SME.
V rozhovore nám fyziológ porozprával o tom, čoho sa najviac obáva a ako vlastne bude skúmať rastliny v zaľadnenej krajine.
Ľudia sa v lete chodia opaľovať k moru a vy idete do Arktídy.
„Bude tam v priemere nula až päť stupňov Celzia, čo je na tieto zemepisné šírky veľmi pohodlná teplota.
Pred mesiacom som bol na služobnej ceste v Číne, pri Juhočínskom mori, kde bolo denne tridsaťpäť stupňov a vysoká vzdušná vlhkosť, tak teraz zažijem mrazivý mesiac. Celkom dobre mi to padne v týchto horúcich dňoch.“
Pred viac ako rokom ste boli na expedícii v Antarktíde. Pripravil vás nejako tento pobyt na novú výpravu?
„Áno, najmä po vedeckej stránke. V niektorých výskumných projektoch z Antarktídy budeme pokračovať aj v Arktíde. Máme množstvo nových nezodpovedaných otázok, na ktoré ešte chceme o rastlinách v extrémnom prostredí nájsť primerané odpovede.“
Bude výprava do Arktídy pohodlnejšia?

„V niektorých ohľadoch áno, no na expedícii nás teraz bude viac, takže sa nám zmenší osobný priestor. Z hľadiska infraštruktúry to bude dostupnejšie.“
Takže nebudete odrezaní od sveta?
„Cestujeme do mesta Longyearbyen na Špicbergoch, ktoré má približne 2500 obyvateľov. Z tohto miesta začínalo mnoho polárnych expedícií. Je v ňom napríklad aj najsevernejšia nemocnica na svete, najsevernejšia banka, najsevernejší kostol, najsevernejšia knižnica či krčma.
Bude tam internet, telefonické spojenie a budeme mať aj laboratóriá. No keď pôjdeme na iné výskumné stanice, tam už nebudeme mať telefónny signál a prístup na internet.“
Bojíte sa niečoho, čo vás v Arktíde čaká?
„Nebezpečné je, že človek tam musí mať pri sebe neustále zbraň.“
Budete ozbrojený aj vy?