PEKING, BRATISLAVA. Ľudské práva, demokracia či pokojné protesty.

Internetový gigant Google chystá v Číne cenzurovanú verziu svojho vyhľadávača, ktorá bude blokovať stránky a vyhľadávania s podobným obsahom.
O plánoch Googlu v pondelok informoval magazín The Intercept, ktorý sa odvoláva na interné dokumenty a ľudí oboznámených s prípravou vyhľadávača.
Vyhľadávač bude mať podobu aplikácie pre systém Android. Pracuje sa na nej od minuloročnej jari.
Aplikáciu už podľa dokumentov predstavili čínskej vláde, finálnu verziu by mohli spustiť v priebehu šiestich až deviatich mesiacov. Google správu zatiaľ nekomentoval.
Čo čínsky Google zablokuje
Plánovaný krok predstavuje zásadnú zmenu postoja internetového giganta k Číne. Anonymný zdroj magazínu prezradil, že o Dragonfly (vážka, pozn. red.), ako sa projekt nazýva, vie iba hŕstka ľudí.
Zdroj zároveň vyjadril morálne a etické obavy z roly Googlu v cenzúre. O plánoch rozhodujú len vrcholní predstavitelia a manažéri bez akejkoľvek verejnej kontroly.

Google v rokoch 2006 až 2010 v krajine udržiaval cenzurovanú verziu vyhľadávača, no kvôli kritike a čínskemu zasahovaniu do ľudských práv a slobôd sa stiahol.
K vyhľadávaču Google teraz nemá väčšina internetových používateľov v Číne prístup, blokuje ho takzvaný Veľký firewall.
Aplikácia, ktorú Google pripravuje, sa má podvoliť prísnym pravidlám cenzúry a zablokuje obsah, ktorý čínska vláda považuje za nežiaduci. Na čínskom Googli si ľudia nebudú môcť vyhľadávať výrazy a stránky, ktoré sa týkajú týchto výrazov: ľudské práva, demokracia, náboženstvo, pokojné protesty, kritika prezidenta a vlády, či knihy o autoritárskych režimoch.
Čína blokuje stránky a obsah týkajúci sa politických oponentov, kritiky prezidenta Si Ťin-pchinga, slobody slova, vedeckých štúdií, sexu, ale aj západné sociálne siete či spravodajské weby.
Pripravovaná aplikácia má pri vyhľadávaní automaticky určiť a vyfiltrovať stránky, ktoré obmedzuje Veľký firewall. Podľa dokumentu má ísť napríklad o BBC či Wikipediu.
Google správu nekomentoval
Situácia sa od roku 2010, kedy sa Google stiahol z čínskeho trhu, zmenila. Za ostatných osem rokov krajina zažila internetový boom.
V súčasnosti je v Číne podľa odhadov vyše 750 miliónov používateľov internetu, čo podľa dokumentu predstavuje obrovský potenciál pre zisk.
Google sa teraz primárne sústredí na vydanie aplikácie pre Android. Systém patrí v Číne k najpoužívanejším, a tak k aplikácii bude mať väčšina ľudí prístup.
Dôvodom na zmenu prístupu Googlu môže byť aj zmena vo vedení. Od roku 2015 spoločnosť vedie Sundar Pichai, ktorý viackrát naznačil, že chce Google opäť vrátiť do Číny.