LONDÝN, BRATISLAVA. Žena, ktorá si myslí, že by mala lietať vysokorýchlostným bombardérom, a pritom nemá dosť rozumu ani na to, aby správne vydrhla podlahu nemocnice, je postrach.
Tento a ďalšie podobné texty sa objavovali v britských novinách cez druhú svetovú vojnu, v čase, keď organizácia Air Transport Auxiliary (ATA, prel. Pomocná letecká preprava) chcela do kokpitu posadiť aj ženy.
Mary Wilkinsová (2.2.1917 – 24.7. 2018) neveľmi dbala na uštipačné články novinárov, ktorí tvrdili, že pilotky zbytočne lezú svojim mužským kolegom do kapusty.

Podľa vlastných slov ju lietadlá zaujímali odjakživa. Keď podrástla, začala svoju vášeň rozvíjať na leteckých výcvikoch na malom letisku vo Witney.
Takže keď vypukla vojna, Mary s licenciou a nalietanými hodinami bola ideálnou kandidátkou pre ATA, ktorá kvalifikovaným ženám od roku 1940 umožňovala stať sa pilotkami.
ATA mala pôvodne zabezpečovať najmä prepravu pošty a lekárskych potrieb, ibaže pomoc jej členov takmer okamžite potrebovalo priamo britské Kráľovské letectvo (Royal Air Force, RAF).
Mary Wilkinsová cez vojnu nedrhla podlahu v nemocnici. Namiesto toho prepravila viac ako tisíc stíhačiek či bojových lietadiel z tovární priamo na frontové línie.