BRATISLAVA. Jedna rana na lakti vás nezničí. No keby ste mali na tele stovky drobných zranení, váš organizmus by mohol skolabovať.

Podobne sú na tom aj dnešné oceány.
Ľudia ich menia a ubližujú im rôznymi činnosťami - od rybárstva cez dopravu po znečistenie.
Nová mapa vo vedeckom časopise Current Biology ukazuje, že len trinásť percent z rozlohy oceánov môžeme v súčasnosti označiť ako divočinu - oblasti nezasiahnuté ľuďmi.
Miesta, kde zostala divočina
V súčasnosti žije štyridsať percent ľudí v blízkosti oceánov. Ľudstvo vo veľkom závisí od zdrojov, ktoré získavame z týchto obrovských vodných plôch.
“V hlave máte obraz divokých miest v oceáne, kde sa ľudia nedostanú, a v skutočnosti to tak nie je. Dostaneme sa naozaj všade.
„
Práve časti oceánu blízko pri pobrežiach sú ľuďmi najviac zasiahnuté. Divoký oceánsky život by ste v mnohých už nenašli.
Vedci robili vyčerpávajúcu analýzu oceánov pre pätnásť ľudských stresových faktorov. Klimatické faktory z nich museli vylúčiť, v takomto modeli totiž nedokázali nájsť žiadne nedotknuté divoké miesta.
"Je to pre mňa depresívne. V hlave máte obraz tých divokých miest v oceáne, kde sa ľudia nedostanú, a v skutočnosti to tak nie je. Dostaneme sa naozaj všade. Neexistuje veľká časť oceánu, ktorá by bola v pôvodnom stave," povedala pre web Washington Post hlavná autorka štúdie Kendall Jonesová.