BRATISLAVA. Voda v tekutom stave je jedným zo základných stavebných prvkov života tak, ako ho poznáme.

A jedinou známou planétou, na ktorej bola potvrdená existencia vody, bola ešte začiatkom tohto týždňa Zem.
Už to neplatí. vedcom podarilo nájsť prvý jasný dôkaz o prítomnosti tečúcej vody na Marse. Vieme, že na červenej planéte v dávnej minulosti panovali celkom iné podmienky a na povrchu sa nachádzali jazerá aj rieky.
Po hľadaní vesmírneho života, je hľadanie vody jedným z grálov vesmírneho výskumu. Najmä preto, aby sme zistili, či sme alebo nie sme vo vesmíre sami.
Druhý dôvod je o niečo sebeckejší. Hľadáme svety, ktoré by v budúcnosti mohol ľudský druh kolonizovať a rozšíriť sa medzi hviezdy. Bez vody neprežijeme.
Vedci poznajú viacero spôsobov, ako odvodiť prítomnosť vody či podpovrchového oceánu na inom svete: merania magnetického a gravitačného poľa, modely vzniku planét, modely rádioaktívneho rozkladu, či skúmanie svetla prechádzajúceho cez výstreky vodnej pary.
Nasledujúce svety zo slnečnej sústavy predstavujú najlepších kandidátov, kde by sme mohli nájsť vodu v kvapalnom stave.
Europa
Jupiterov mesiac Europa je zrejme najsľubnejším miestom, kde by sa pod ľadovým povrchom mohol nachádzať nielen oceán tečúcej vody, ale aj najlepšie podmienky pre vznik života.
Oceán vody sa môže nachádzať približne pod pätnásť až dvadsaťpäť kilometrov hrubou vrstvou ľadu, pričom jeho hĺbka sa odhaduje až na 150 kilometrov.