SME

Sony má snímač pre smartfóny s najväčším rozlíšením na svete

Snímač má osem milimetrov.

Spoločnosť Sony predstavila snímač s obrovským rozlíšením 48 megapixelov.Spoločnosť Sony predstavila snímač s obrovským rozlíšením 48 megapixelov. (Zdroj: PIXABAY CC)

BRATISLAVA. Na zobrazovaciu kvalitu kamier v smartfónoch sa kladú čoraz väčšie nároky. Pri výbere nového mobilu je kvalita vstavaného fotoaparátu pre mnohých ľudí jedným z určujúcich parametrov.

Japonská spoločnosť Sony predstavila nový snímač CMOS pre mobily s rozlíšením až 48 megapixelov, teda osemtisíc krát šesťtisíc bodov. Snímač by mal podľa Sony zvýšiť kvalitu fotiek spravených v horších svetelných podmienkach.

Prvé zariadenia s týmto snímačom by sa mohli do predaja dostať už tento rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa pixelov na malom snímači

Sony sa také množstvo bodov podarilo dostať na snímač, ktorý má iba osem milimetrov v uhlopriečke. Veľkosť snímača je dostatočne malá, aby sa zmestil do bežných telefónov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre porovnanie, snímače v bežných fotoaparátoch a zrkadlovkách sú niekoľkokrát väčšie. Navyše, profesionálnych zrkadloviek s najväčšími snímačmi a 48 megapixelmi tiež nie je veľa.

Snímacie body v snímači zachytávajú svetlo a premieňajú ho na údaje. Čím väčšie sú, tým viac svetla zachytia, čo sa podpíše na lepšej kvalite fotografií. Väčšie snímače majú logicky väčšiu plochu, na ktorej sa dajú využiť väčšie body.

Ak však chcete mať malý senzor s veľkým počtom megapixelov, potrebujete veľmi malé body. To sa zas podpíše na horšej kvalite fotiek.

Sony snímač upravilo tak, aby na malej ploche dokázal efektívne využiť všetky snímacie body.

V prvom rade, aby vôbec dosiahli rozlíšenie osemtisíc krát šesťtisíc bodov, zmenšili jednotlivé snímacie body na 0,8 mikrometra.

SkryťVypnúť reklamu

Bežne sa body na snímač umiestňujú v takzvanej Bayerovej mriežke, v ktorej sa striedajú a jednotlivo zachytávajú červenú, zelenú a modrú farbu.

V Sony sa rozhodli pre upravené usporiadanie do štvorcovej Bayerovej mriežky. Vytvorili malé štvorčeky veľké dva krát dva, ktoré tvoria rovnaké farebné snímacie body. Takto efektívne zväčšili veľkosť na 1,6 mikrometra a zároveň zvýšili citlivosť.

Zvládne aj video

Snímač podľa Sony dokáže vďaka tomuto usporiadaniu v horších svetelných podmienkach využiť informácie zo susediacich bodov, čím sa zvýši kvalita.

Počas dňa sa zas vysoký počet megapixelov podľa Sony prejaví v krajších detailoch. Plusom bude aj väčší dynamický rozsah. Zábery sú vo formáte RAW.

Snímač umožní aj kontinuálne snímanie rýchlosťou tridsať snímkov za sekundu. V prípade videa dokáže nahrávať v maximálnom rozlíšení 4K s rýchlosťou deväťdesiat snímkov za sekundu. V nižších rozlíšeniach je rýchlosť snímania vyššia.

SkryťVypnúť reklamu

Sony chce začať snímače poskytovať už v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu