BRATISLAVA. Chcú sa vraj stravovať zdravšie a plnohodnotnejšie, podľa zásad lovcov a zberačov. Vyznávači modernej paleo diéty vychádzajú z toho, že naši predkovia z kamennej doby nemali poľnohospodárstvo, a tak v strave nemali ani sacharidy v podobe obilnín či pečiva.

Preto ich zástancovia paleo diéty zo svojho jedálneho lístka tiež vylúčili. Zdá sa však, že budú musieť svoje postoje prehodnotiť.
Naši predkovia nielenže chlieb poznali, ale práve jeho obľuba mohla viesť k rozmachu poľnohospodárstva.
Archeológovia objavili dôkazy o najstaršom pečení chleba spred štrnásťtisíc rokov, teda z doby mladého paleolitu.
Podarilo sa im zistiť aj recept, podľa ktorého sa najstarší známy chlieb dá upiecť.
Štúdiu publikovali v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.
Recept na paleolitický chlieb
Chlieb je veľmi dlho stálicou v stravovaní ľudí. Doteraz si vedci mysleli, že do stravy ľudí pribudol so vznikom farmárstva, teda v dobe, keď začali pestovať rastliny a chovať zvieratá.

Napriek všetkému sa vie len veľmi málo o jeho pôvode. Doteraz najstaršie dôkazy o pečení chleba pochádzajú z Turecka, ich vek odhadli na deväťtisíc rokov.
Najnovší archeologický objav v púšti na severovýchode Jordánska pôvod pečiva posúva o vyše päťtisíc rokov hlbšie do minulosti.
"Toto je náš najstarší dôkaz o tom, čo by sme mohli nazvať niečou kuchyňou, keďže chlieb je zmiešaná potravina," opísal význam objavu pre BBC profesor Dorian Fuller z University College London.
Vedci nečakali, že pri vykopávkach objavia kúsky chleba a ani to, že si najstaršie pečivo sami upečú.