BRATISLAVA. Viacero oblastí na severnej pologuli, od Írska, Škótska a Kanady s bežne miernym letom až po spaľujúci Blízky východ, zažilo počas uplynulého týždňa najteplejšie počasie od začiatku meraní.

Úmorné teploty spôsobili po severnej pologuli roztrúsené veľké bubliny vysokého tlaku, ktoré tlačili teplý vzduch dolu k povrchu.
Kanadská verejnoprávna televízia a rozhlas CBC píše, že horúčavy môžu za najmenej 54 mŕtvych v južnom Quebecu.
Pri pobreží Severného ľadového oceánu na severnej Sibíri, kde sú merania zriedkavé, modely ukázali teploty 22 stupňov Celzia, čo je vysoko nad normál.
Minulý štvrtok zas zrejme padol teplotný rekord v Afrike. Ak sa potvrdí teplota 51,3 stupňa v alžírskom meste Ouargla , padne doterajšie maximum 50,7 stupňa z júla 1961 v Maroku.
Sám osebe sa žiaden rekord nedá pripísať globálnemu otepľovaniu. Spoločne sa však teplotné rekordy zhodujú s extrémami, ktoré klimatológovia predpovedali pre zohrievajúcu sa planétu.
Pozrime sa, aké míľniky dosiahli horúčavy v jednotlivých oblastiach sveta.
Severná Amerika
Východné dve tretiny Spojených štátov a juhovýchod Kanady počas uplynulého týždňa postihla obrovská a intenzívna vlna teplého vzduchu. Nielenže bolo horúco, pridala sa aj výnimočná vlhkosť. Tu je niekoľko významných nových rekordov:
- Na viacerých miestach v južnej Kalifornii namerali 6. júla rekordné teploty, ktoré dosiahli takmer 44 stupňov Celzia.
- Teplota v Denveri vystúpila 28. júna na 40,5 stupňa Celzia, čím sa vyrovnal rekord z roku 2012.
- Teplota na takmer 2000-metrovom vrchu Mount Washington v štáte New Hampshire sa 2. júla nedostala pod 15,5 stupňa, čím sa vyrovnalo najvyššie teplotné minimum v záznamoch od roku 1932.
- V meste Burlington v štáte Vermont sa teplota 2. júla nedostala pod 26,6 stupňa, čím sa vytvoril nový minimálny teplotný rekord v záznamoch od roku 1883.
- Montreal zaznamenal 2. júla teplotu 36,6 stupňa, najvyššiu za ostatných 147 rokov. Kanadské mesto zaznamenalo aj nočnú teplotu takmer 30 stupňov s vlhkosťou vzduchu takmer 41 percent.
- Ottawa mala 1. júla dennú teplotu 35 stupňov a rekordnú vlhkosť viac ako 47 percent.
Európa
Nadmerné teplo počas minulého týždňa spaľovalo aj Britské ostrovy. Horúčavy spôsobili, že cesty a strechy sa vyduli a vyústili v niekoľko teplotných rekordov.