SME

Povery z neho urobili posla smrti. Kuvik je v tom nevinne

Dnes sú tieto sovy čoraz väčšmi ohrozené.

Kuvik obyčajný.Kuvik obyčajný. (Zdroj: WIKIPÉDIA)

Poverčiví ľudia ho v minulosti považovali za posla smrti. Keď sa kuvik objavil na streche rodinného domu či dokonca priamo v okne, gazdiná ho vystrašene odháňala, len aby ju ani jej muža ešte nevolal na večnosť.

V ťahavom hlase drobnej sovičky totiž dedinčania s prehnanou fantáziou počuli volanie – poooď!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdaže, bola to hlúposť. Ak už ktosi zomieral, nečakal, kým ho do záhrobia príde odprevadiť práve kuvik. A naopak, zdraví ľudia mohli počúvať kuvičí spev pokojne aj celé dni, neskončili na márach ani ich nikto odrazu nenašiel bez života.

SkryťVypnúť reklamu

Keby kuvik vedel, aké strašidlo z neho urobili nezmyselné povery, zrejme by od prekvapenia svoje sírovožlté oči vytriešťal ešte viac ako zvyčajne.

Má výrazný závoj?

Veľkosťou medzi ostatnými sovami nevyniká. Obvykle meria asi dvadsaťdva centimetrov, dĺžkou tela sa teda ponáša napríklad na hrdličku.

Samček je oproti svojej partnerke o byľku menší, rozdiel medzi nimi by sme však voľným okom asi nespozorovali. Sfarbenie kuvičích pierok slúži ako vynikajúca kamufláž. Podobne ako pôtika kapcavého, i kuvika by sme medzi konármi poľahky prehliadli.

Prečítajte si tiež: V lesoch treba aj staré stromy, po ďatľoch sa v nich zabýva pôtik Čítajte 

Jeho hnedé pierka dokonale splývajú s kôrou stromov. Vrchná strana tela je tmavohnedá s bielymi fliačikmi, bruško má kuvik svetlé s pravidelnými hnedými škvrnami.

Väčšina druhov sov má na tvári výrazný závoj – teda vejárovité usporiadanie pierok okolo očí. Kuvik má však závoj takmer nerozoznateľný, z tváre mu svietia iba výrazné žlté oči. Keďže potravu zvyčajne loví na zemi, jeho nohy sú dlhšie a prispôsobené na uchopenie koristi.

SkryťVypnúť reklamu

Je stále vzácnejší?

Kuvik obyčajný je doma takmer v celej Európe s výnimkou Škandinávie. Našli by sme ho aj na severe Afriky a v mnohých ázijských krajinách. Patrí k stálym vtákom, pred zimou sa sťahuje iba výnimočne a nie ďaleko od hniezdiska. Na Slovensku zimu prečkávajú tie isté kuviky, ktoré u nás aj hniezdia.

Tieto sovičky sú aktívne za súmraku i cez deň, často za svetla aj lovia. Ich obľúbenou korisťou sú drobné hlodavce a hmyz.

Ako mnohé zvieratá aj kuvik sa nechal zvábiť výhodami, ktoré so sebou prináša život blízko ľudských obydlí. Bútľavých stromov aj tak v prírode ubúdalo, a tak sa tieto sovy zvykli čoraz častejšie usádzať v stavbách na dedine i v meste. Na vidieku uprednostňovali maštale či iné hospodárske budovy a usadlosti.

V súčasnosti sú však kuviky čoraz väčšmi ohrozené. Problémom je intenzívne poľnohospodárstvo, ktoré im sťažuje lov ich obľúbenej potravy – hrabošov a myší.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie útrapy kuvikom spôsobuje aj úbytok vhodných miest na hniezdenie. Z krajiny totiž nemiznú iba bútľaviny, ale už aj staré budovy, ktoré sovičkám poskytovali dostatok zákutí, kde sa mohli usadiť.

Odborníci odhadujú, že kým pred tridsiatimi rokmi u nás hniezdilo asi tisíc párov kuvikov, dnes je ich možno až o polovicu menej.

Verný partnerke aj revíru?

Kuvik je náramne oddaný vták. Samček a samička spolu väčšinou zostávajú celý život a páriky hniezdiacich kuvikov sú verné aj revíru, v ktorom sa usadili.

Kuvičí tok sa začína už koncom februára. Až do apríla potom možno začuť samca, ktorý sa pomalým trilkom snaží ohúriť samičku. Tá po oplodnení kladie vajíčka do rôznych dutín či štrbín. Na znáške sedí necelý mesiac a partner ju zatiaľ neúnavne zásobuje potravou. Mladé kuviky zostávajú v hniezde ešte približne mesiac po vyliahnutí, dutinu zvyčajne opúšťajú začiatkom júla.

SkryťVypnúť reklamu

A čo urobí kuvik, ak ho čosi vyruší? Začne sa ukláňať. Veru tak, pohyb, ktorý my považujeme za prejav úcty, prezrádza u kuvika zvýšenú pozornosť. Sovička sa naťahuje do výšky a hneď zase podrepuje, pričom sa snaží vysliediť, čo ju vyrušilo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu