BRATISLAVA. Kvap, kvap, kvap. Kvapky z vodovodného kohútika dopadajú do umývadla alebo z deravej strechy či potrubia do vedra s vodou.

Otravný zvuk kvapkajúcej vody môže trápiť každého, dokonca aj vedcov. Tí sa už viac ako sto rokov pokúšajú zistiť, ako vlastne kvapkajúci zvuk vzniká.
Výskumníci z univerzity v Cambridgei nielenže zistili, čo zvuk spôsobuje, našli aj jednoduchý spôsob, ako kvapkajúci zvuk zastaviť.
Štúdiu publikovali vo vedeckom časopise Scientific Reports. Môžu pomôcť pri skúmaní dažďa, ale aj pri vytváraní realistických zvukových efektov.
Vzduchová bublinka
Pomocou vysokorýchlostných kamier a moderných mikrofónov vedci sledovali, ako kvapky dopadajú na vodnú hladinu.
“Boli sme prekvapení, že zatiaľ nikto neodpovedal na otázku, čo vlastne spôsobuje tento zvuk
„
K pokusu ich priviedol jednoduchý dôvod - jeden z vedcov raz nemohol zaspať, lebo z deravej strechy kvapkala voda do vedra.
"Na druhý deň som sa o tom rozprával so svojím priateľom a ďalším vedcom a všetci traja sme boli prekvapení, že zatiaľ nikto neodpovedal na otázku, čo vlastne spôsobuje tento zvuk," píše v tlačovej správe Anurag Agarwal, ktorý je odborník na akustiku a aerodynamiku vesmíru, domáce spotrebiče a biomedicínske aplikácie.