Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Vedci mali dlhé roky problém pozorovať mláďatá manty veľkej, keďže v moriach ich nájdu veľmi zriedka. Morským biológom sa teraz v Mexickom zálive podarilo celkom náhodou objaviť jedny veľké jasle, kde mláďatá manty žijú.
Výskumníci zatiaľ nevedia, prečo si manty vybrali oblasť približne 160 kilometrov od pobrežia Texasu. Zistenie by ich mohlo zaviesť k ďalším jasliam.

Plytké vody môžu manty využívať na zohriatie sa po tom, ako sa vrátia z hlbších vôd.
Manta veľká (manta birostris) je najväčším druhom rají. Hovorí sa jej aj jemný obor. Žije v teplejších vodách Atlantického, Tichého a Indického oceánu. Živí sa planktónom a keďže nie je dravec, nepredstavuje pre človeka hrozbu.
Manty na videu sa zdajú veľké, no v skutočnosti ide o mláďatá. Vedci to zistili tak, že manty odmerali. V priemere mali rozpätie plutiev 2,25 metra. Rozpätie dospelého jedinca môže dosiahnuť až sedem metrov.
Gravídnosť samíc trvá od desať do štrnásť mesiacov, potom sa narodí jedno mláďa. Predpokladá sa, že manty majú jedno mláďa raz za dva až tri roky. Objav môže byť veľmi dôležitý pre zachovanie druhu, pretože manta veľká sa v súčasnosti považuje za zraniteľný druh.
Ohrozuje ju najmä nadmerné rybárstvo, či už priame, alebo ako vedľajší úlovok. Často sa zamotá aj do rybárskych sietí.
DOI: 10.1007/s00227-018-3364-5