Ak si chceme zapamätať rozprávku o Šípkovej Ruženke, musíme si ju opakovane prečítať. Tým sa aktivujú spojenia (synapsie) medzi nervovými bunkami v mozgu. Ak sa synapsie aktivujú opakovane, môžu sa natrvalo zmeniť.
Vedcom sa teraz podarilo po prvýkrát preukázať, že zmeny synapsií sú v novonarodených neurónoch spojené s dlhotrvajúcami štrukturálnymi zmenami. Na výskume sa podieľal aj slovenský vedec PETER JEDLIČKA z Goetheho Univerzity vo Frankfurte a Univerzity Justusa Liebiga v Gießene.
Prečo je pamäť pre človeka dôležitá?
"Existuje niekoľko druhov pamäti, ktoré sú lokalizované v rôznych mozgových štruktúrach. Pamäť pre fakty a udalosti, teda pre to, čo vieme iným ľuďom opísať slovami (takzvaná explicitná alebo deklaratívna pamäť) je dôležitá pre našu identitu.
Pri ukladaní týchto informácií do dlhodobej pamäti hrá dôležitú úlohu hipokampus. Je to orgán v spánkovom laloku mozgu.
Existuje však aj implicitná (nedeklaratívna) pamäť pre zručnosti. Tam patrí všetko, čo môžeme iným ľuďom ukázať, ale nie opísať slovami, napríklad hranie tenisu. Pre ňu sú dôležité iné časti mozgu."

Akú úlohu pri dlhodobej pamäti zohráva hipokampus?
"Bez hipokampu človek nie je schopný zapamätať si nové udalosti a fakty, teda nie je schopný explicitného učenia. Bez hipokampu by sme si pamätali fakty a udalosti len niekoľko minút. Hipokampus je teda dôležitou dočasnou prechodnou stanicou pri ukladaní informácií do dlhodobej pamäti."
Ako by vyzeral život bez hipokampu?