WASHINGTON, BRATISLAVA. Damon Centola na začiatku rozdelil 194 dobrovoľníkov do desiatich náhodných skupín. Počet ľudí v nich bol rôzny, ale v princípe sa stretlo od dvadsať do tridsať ľudí v rôznych online miestnostiach.

Výskumníci im ukázali obrázok tváre a dobrovoľníci sa mali dohodnúť, ako človeka pomenujú. Vedci počkali, kým nakoniec vznikne nejaký konsenzus – a potom všetko skomplikovali.
Cieľom štúdie Pennsylvánskej univerzity bolo zistiť, koľko percent zapálených ľudí v populácii potrebujete, aby sa spoločnosť zmenila. Presnejšie, aké percento populácie, aký rozsah zapálenej menšiny dokáže spôsobiť revolúciu.
Výsledky prekvapili.
Magické číslo
Tradičné ekonomické teórie hovoria, že ak raz v spoločnosti nastane nejaký konsenzus, rovnováha, na jej zmenu potrebujete v spoločnosti väčšinu.
Lenže Centola začal do skupín púšťať dohodnutých komplicov, ktorí sa pokúšali dohodu na mene tváre zmeniť. A mali v skupinách presadiť novú alternatívu.
Vedci podľa štúdie v magazíne Science začali s modelom, že na čosi podobné stačí zapálená, motivovaná 15-percentná menšina. To sa nepotvrdilo a tak postupne rozširovali počet „aktivistov“.